Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

By nikt piachu w tryby nie sypał. Koalicja 13 grudnia chce zlikwidować komisję ds. badania rosyjskich wpływów

Politycy Trzeciej Drogi skierowali do Sejmu projekt ustawy, który ma zakończyć działalność komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. W listopadzie 2023 r., tuż po przejęciu władzy, koalicja 13 grudnia odwołała członków komisji, a jedną z pierwszych decyzji władz przejętej TVP było usunięcie z VOD serialu "Reset" pokazującego kulisy prorosyjskiej polityki Donalda Tuska w czasie, gdy był premierem po raz pierwszy.

Sejm RP
@KancelariaSejmu - twitter.com

31 sierpnia ub.r., na ostatnim posiedzeniu Sejm IX kadencji powołał członków komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.

Już po zmianie władzy, 29 listopada 2023 r., Sejm odwołał wszystkich członków komisji. Teraz politycy Trzeciej Drogi chcą całkowitego zlikwidowania komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. 

Jak podkreślili w uzasadnieniu wnioskodawcy, "uchylana ustawa narusza liczne przepisy Konstytucji, w tym tak fundamentalne jak art. 2 ustanawiający zasadę demokratycznego państwa prawa poprzez wprowadzenie nieprecyzyjnych i działających wstecz przepisów represyjnych, a także art. 10 ustanawiąjacy zasadę trójpodziału władzy poprzez przyznanie de facto funkcji sądowniczych organowi politycznemu, czy też art. 42 zakazujący karania za czyny, które w chwili popełnienia nie były objęte sankcją karną".

Zaznaczono również, że uchylana ustawa jest obecnie "martwa", bo... odwołano wszystkich członków komisji (za czym głosowali też politycy Trzeciej Drogi). Oznacza to de facto koniec komisji.

"Wejście w życie proponowanej ustawy uchylającej kończy formalnie działalność komisji. Wnioskodawcy nie widzą możliwości prac nad jakimikolwiek nowelizacjami tego aktu prawnego i nadaje się on wyłącznie do uchylenia w całości" - podkreślono w uzasadnieniu.

Przypomnijmy, że po dojściu do władzy przez Donalda Tuska i jego ekipę, siłowo przejęto telewizję publiczną, a jedną z pierwszych decyzji było usunięcie serialu "Reset" z VOD. Do służb specjalnych zaczęli wracać ludzie odpowiedzialni za resetowe zbliżenie z Rosją, a zwieńczeniem całego procesu może być likwidacja komisji, która miała badać rosyjskie wpływy. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#komisja #rosyjskie wpływy #bezprawie Tuska #Donald Tusk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo