Stanowisko pełnomocnika rządu ds. praw człowieka zostało ustanowione na mocy rozporządzenia. Do głównych zadań pełnomocnika należy inicjowanie i koordynowanie działań z zakresu ochrony praw człowieka.
Jak przekazał resort sprawiedliwości, Marcin Warchoł został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przez premiera Mateusza Morawieckiego, który jednocześnie powierzył wiceministrowi pełnienie funkcji pełnomocnika rządu ds. praw człowieka.
Zgodnie z rozporządzeniem rządu, do kompetencji pełnomocnika należą głównie zadania z zakresu inicjowania, koordynowania i monitorowania działań, w tym dotyczących opracowywania projektów aktów prawnych zmierzających do zapewnienia zgodnego z aktualnymi standardami międzynarodowymi poziomu ochrony praw człowieka, monitorowania i analizowania spraw i orzeczeń związanych z naruszaniem praw człowieka, a także współpracy z Komisją Wenecką.
Pełnomocnik ma również monitorować i analizować orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie ich wpływu na obowiązujące akty prawne. Do jego obowiązków należy także analizowanie spraw dotyczących zarzutów naruszenia praw człowieka przez polski wymiar sprawiedliwości oraz inne organy władzy publicznej.
Pełnomocnik ma prawo do powoływania zespołów eksperckich i doradczych oraz zlecania ekspertyz.
Marcin Warchoł jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i adwokatem. Był asystentem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w latach 2006-2007, a następnie asystentem Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Od końca 2015 r. Warchoł pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.