- Dobrze byłoby, aby Pan prokurator przekazał pełne informacje i nie wprowadzał opinii publicznej w błąd. I aby opinia publiczna wiedziała w jaki sposób Prokuratura Krajowa „ratowała” się w związku ze swoimi nielegalnymi działaniami - napisał mec. Bartosz Lewandowski, obrońca posła Marcina Romanowskiego. Prawnik skomentował w ten sposób dzisiejsze słowa prok. Korneluka, który stwierdził, że PK ws. immunitetu posła Romanowskiego powołała "biegłego międzynarodowej sławy".
Dariusz Korneluk, nielegalnie powołany na stanowisko Prokuratora Krajowego, został dziś zapytany o możliwość ponownego aresztowania posła PiS Marcina Romanowskiego. Wskazał, że zarówno inni prokuratorzy jak i on sam widzi w tym "sens".
""Nawiązując do wypowiedzi sędziego Tulei, pan poseł może nadal utrudniać postępowanie, bo mamy udokumentowane, są dowody na to, w jaki sposób podchodzi do tego postępowania i jakie ewentualnie kroki będzie powodował, by temu postępowaniu przeszkadzać"
– oświadczył.
Korneluk mówił też o tym, iż prokuraturzy dysponowali opinią biegłego "światowej sławy" co do możliwości aresztowania posła Romanowskiego w lipcu br.
Do słów Korneluka odniósł się na portalu x.com mec. Bartosz Lewandowski, obrońca posła Romanowskiego.
"Pan prok. Korneluk przekonywał, że Prokuratura Krajowa w sprawie posła Marcina Romanowskiego i bezprawnego pozbawienia go wolności dysponowała opinią „biegłego z zakresu prawa międzynarodowego światowej sławy”. Dobrze byłoby, aby Pan prokurator przekazał pełne informacje i nie wprowadzał opinii publicznej w błąd. I aby opinia publiczna wiedziała w jaki sposób Prokuratura Krajowa „ratowała” się w związku ze swoimi nielegalnymi działaniami"
– podkreślił.
Prawnik przypomniał, że "w momencie zatrzymania posła Romanowskiego 15.07 prokuratorzy dysponowali jedynie dwoma dokumentami przekazanymi z Ministerstwa Sprawiedliwości w dniu 12.07 osobiście przez pana Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara".
"Dokumenty nie były podpisane i nie stanowiły „opinii biegłego” w rozumieniu polskiej procedury karnej (art. 193 par. 1 KPK). Wypunktował to Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie w swoim postanowieniu po zapoznaniu się z zażaleniem Prokuratury. Opinii”, o których mówił pan Korneluk, nie wydali specjaliści z zakresu „prawa europejskiego”. Dobrze byłoby, aby pan prokurator wiedział, że czym innym jest „prawo europejskie” (prawo UE), a czym innym jest „prawo międzynarodowe”. To nie jest to samo"
– wskazał mec. Lewandowski.
Obrońca posła Romanowskiego wyjaśnił, że "ani prof. Joanna Juchniewicz ani prof. Andrzej Jackiewicz, którzy przekazali „podkładki” pod zatrzymanie, nie są specjalistami z zakresu prawa „europejskiego” czy międzynarodowego, ale specjalizują się w prawie konstytucyjnym Rzeczypospolitej Polskiej".
"Dopiero po wypuszczenia posła Romanowskiego na wolność, PK dopuściła dowód z opinii biegłego prof. Władysława Czaplińskiego. Nastąpiło to 4 dni po zatrzymaniu w dniu 19.07 kiedy PK chciała „ratować” sprawę. Co ciekawe biegły został powołany na okoliczności… prawne, co zasadniczo nie jest dopuszczalne w polskiej procedurze karnej, bo organy powinny prawo znać z urzędu. Zresztą wypadało nawet zapytać organy Rady Europy albo prześledzić wieloletnią praktykę stosowania prawa międzynarodowego, bo ma to istotne znaczenie dla oceny tego co w świetle prawa międzynarodowego jest, a co nie jest dopuszczalne (art. 31 ust. 3 lit. b Konwencji Wiedeńskiej o prawie traktatów z 23.05.1969 r.)"
– podkreślił.
W opinii mec. Lewandowskiego "wybór prof. Władysława Czaplińskiego nie był przypadkowy, a trudno nie dostrzec, że pan Profesor nie mógł być uznany za BEZSTRONNEGO w sprawie z kilku przyczy - pan profesor wypowiadał swoje poglądy na temat interpretacji przepisów w sposób sprzeczny z oficjalnym stanowiskiem i praktyką Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy już w dniu 16.07 na łamach Rzeczpospolitej".
"Czyli Prokuratura Krajowa wybrała sobie biegłego, który napisze opinię zgodną ze stanowiskiem Prokuratury. Pan prof. Władysław Czapliński zna się osobiście z Prokuratorem Generalnym Adamem Bodnarem. [...] Prof. Czapliński i Bodnar wspólnie krytykowali zmiany prawne dokonywane przez poprzedni rząd na posiedzeniach Komisji sejmowych 8.01.2020 r. Prof. W. Czapliński publicznie krytycznie odnosił się do działań rządu, w skład którego wchodził Marcin Romanowski, rezygnując nawet w 2021 r. z członkostwa w Doradczym Komitecie Prawnym przy MSZ Pomimo tych wszystkich okoliczności prokurator nie uwzględnił wniosku o wyłączenie biegłego z uwagi na brak bezstronności, jednakże sądy powszechne uznały, że opinia nie jest trafna we wnioskach dotyczących zakresu ochrony immunitetowej"
– podsumował.
❗️Pan prok. @d_korneluk dzisiaj na antenie @PolsatNewsPL przekonywał, że @PK_GOV_PL w sprawie posła @MarcinRoma19996 i bezprawnego pozbawienia go wolności dysponowała opinią „biegłego z zakresu prawa międzynarodowego światowej sławy”.
— Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) November 26, 2024
Dobrze byłoby, aby Pan prokurator przekazał… pic.twitter.com/LTZTWXhWYW