Równo trzydzieści lat temu miały miejsce niejasne transakcje, które zasiliły lewicę i liberałów. Podejrzane przepływy finansowe, pieniądze w reklamówkach i środki zza granicy. Tak między innymi wyglądało finansowanie partii, w których działali politycy, do dziś odgrywający kluczowe role w życiu publicznym – mówiła red.Dorota Kania zapowiadając najnowszy odcinek programu „Koniec Systemu” w Telewizji Republika.
Dorota Kania ujawnia, że sprawy, które powinny zakończyć się na sali sądowej, nigdy tam nie trafiły – dopiero po wielu latach mogliśmy poznać kulisy tych transakcji, ale na działania prawne było już za późno.
„W 1991 roku w mediach ukazała się sensacyjna informacja na temat pożyczki od Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego dla Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Transakcja miała miejsce w 1990 roku, gdy obydwie partie jeszcze istniały, zaś w całej sprawie niezwykle istotną rolę odegrał Leszek Miller, obecnie europoseł wybrany z list Koalicji Obywatelskiej. W tym samym czasie, gdy lewica zastała zasilona pieniędzmi z Moskwy, do liberałów, czyli Kongresu Liberalno-Demokratycznego, miały płynąć pieniądze z Berlina. Jednym z liderów KLD był wówczas Donald Tusk, później współzałożyciel Platformy Obywatelskiej. Niezależenie od wspomnianych wyżej pożyczek, do nowo powstałych partii: lewicowej i liberalnej miały także trafiać mafijne pieniądze”.
- czytamy w tekście Doroty Kani na łamach najnowszego numeru tygodnika „Gazeta Polska”.
W drugiej części programu „Koniec systemu” o tajemnicach III RP Dorota Kania rozmawiała z poseł PiS Joanną Lichocką.
Informacja o moskiewskiej pożyczce dostała się do opinii publicznej tylko dzięki temu, że rosyjskie gazety po próbie przewrotu Janajewa ujawniły tę informację, że Leszek Miller i jego koledzy otrzymali pożyczkę z Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Bez tych publikacji polska opinia publiczna prawdopodobnie nic na ten temat by nie wiedziała.
- mówiła Joanna Lichocka.