10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Suszone pomidory - dlaczego warto mieć je w swojej diecie?

Suszone pomidory może nie wyglądają tak apetycznie jak świeże, jednak nadal są bardzo smaczne i wyraziste w smaku. Mogłoby się wydawać, że proces suszenia pomidorów pozbawi ich cennych składnik, jednak dalej mają bogaty smak, dużo wartości odżywczych i wiele zastosować w kuchni. Suszone pomidory można kupić w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie spożywczym, jednak możemy je przygotować również w domu. Zobacz przepis na suszone pomidory!

Suszone pomidory
Suszone pomidory
cottonbro studio - pexels.com

Dlaczego suszone pomidory są zdrowe?

Pomysł na suszone pomidory przyjechał do nas prosto z Włoch. Wygrzewano je na słońcu, aby wydobyć z nich bardziej esencjonalny smak. Dlatego też są częstym dodatkiem do dań wytrawnych i sałatek. Posiadają wiele wartości odżywczych, więc warto je wprowadzić do regularnego jadłospisu. Swój wyrazisty kolor i wiele właściwości zdrowotnych zawdzięczają głównie wysokiej zawartości likopenu.  Oprócz tego, że mają w sobie dużo likopenu, zawierają także witaminę E, K, A, C, B6 oraz K, a także mikroelementy: wapń, żelazo, magnez. Suszone pomidory to skarbnica potasu, którego w 100 gramach jest aż 3427 mg (100 g świeżych zapewnia ok. 283 mg). 

Czym jest likopen?

Likopen to związek z grupy karotenoidów o silnym działaniu antyoksydacyjnym i antynowotworowym. Likopen pomaga zwalczać i neutralizować wolne rodniki, których nadmiar prowadzi do stresu oksydacyjnego i groźnych chorób. Wysokie spożycie likopenu zmniejsza ryzyko raka prostaty, oraz rozwoju miażdżycy.

Zawartość likopenu w suszonych pomidorach jest cztery razy większa niż w takiej samej porcji świeżych. Likopen nie tylko nie ginie podczas obróbki termicznej (np. suszenia) pomidorów, ale zwiększa swoją moc. 

Czy suszone pomidory są kaloryczne?

Suszone pomidory są kaloryczne. Te bez zalewy w 100 g zawierają 174-258 kcal. Jeśli suszone pomidory są w zalewie z oleju lub oliwy, ich kaloryczność dodatkowo wzrasta. W 100 gramach mają 541 kcal. Z tego względu warto odsączyć suszone pomidory z nadmiaru tłuszczu, wykładając je na ręcznik papierowy.

Do czego wykorzystać suszone pomidory?

Suszone pomidory można wykorzystywać w kuchni na niezliczoną ilość sposobów. Wyśmienicie komponują się ze świeżymi warzywami, np. w sałatce z sałatą, rukolą, mozzarellą czy zielonym ogórkiem. Również z oliwkami tworzą bardzo zgrany duet. Sprawdzą się w daniach z makaronem i szpinakiem, a także do nadziewania mięsa. Z suszonych pomidorów można zrobić pastę kanapkową, która doskonale sprawdzi się do smarowania pieczywa. Wyśmienicie smakują grzanki z suszonymi pomidorami i serem żółtym lub feta. Można też dodać suszone pomidory do farszu do pierogów oraz warzywnego pasztetu.

Olej ze słoiczka suszonych pomidorów również można wykorzystać. Jest bardzo aromatyczny, dlatego jego dodatek, zamiast neutralnego oleju rzepakowego, podniesie smakowitość dania. 

Pokrojone drobno suszone pomidory sprawdzą się nawet jako dodatek do ryb, w tym do bardzo zdrowych dań ze śledzi. Można też podawać je osobno, jako przystawkę tak jak oliwki czy korniszony

Suszenie pomidorów – jak zrobić suszone pomidory we własnym domu?

Cena suszonych pomidorów nie należy do najniższych. Suszone pomidory z powodzeniem można przygotować samodzielnie w zaciszu domowym, we własnej kuchni! 

Suszone pomidory - przepis

Składniki:

  • pomidory
  • sól
  • oliwę lub olej rzepakowy
  • ulubione zioła (opcjonalnie)

Postaw na najbardziej mięsiste pomidory. Proponujemy wybierać mniejsze egzemplarze, gdyż proces suszenia będzie przebiegał znacznie szybciej. 

Sposób przygotowania:

1.    Pomidory dokładnie umyj, osusz, usuń zieloną piętkę i komorę nasienną.
2.    Przekrojone wzdłuż pomidorki posyp solą, cukrem i skrop oliwą. Jeżeli lubisz naturalne aromaty, możesz dodać ziół prowansalskich.
3.    Tak przygotowaną blachę włóż do piekarnika na 4-6 godzin – susz w temperaturze 80 stopni, koniecznie z termoobiegiem. Czas suszenia może oczywiście się różnić nie tylko jeśli chodzi o właściwości piekarnika, ale przede wszystkim o rozmiar i odmianę pomidorów. Uważaj, by ich nadmiernie nie wysuszyć!
4.    Po kilku godzinach w piekarniku pomidory wędrują do słoików. Zalej je olejem rzepakowym albo oliwą, dopraw ulubionymi przyprawami takimi jak bazylia, oregano, czosnek itd. (pamiętaj o soli!) i gotowe!
Teraz możesz cieszyć się smakiem samodzielnie przygotowanych pomidorów. Smacznego!

 



Źródło: stronazdrowia.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska