Siemię lniane to niewielkie nasionka lnu o wielu właściwościach zdrowotnych i odżywczych. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do produktów superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego i układu sercowo-naczyniowego. Jakie właściwości ma siemię lniane? Jak przyrządzić siemię lniane do picia i w jaki jeszcze sposób można je stosować?
Siemię lniane są to niewielkie ziarenka lnu pospolitego, które mają brązową lub lekko złotą barwę. Są to cenne, oleiste ziarna zaliczane do superfoods, czyli do zdrowej żywności o wielu cennych właściwościach prozdrowotnych.
Siemię lniane ma pozytywny wpływ nasz organizm. Uznawane są za zielarski produkt leczniczy. Ponadto wykorzystywane jest również jako domowy preparat kosmetyczny, ponieważ stosowane zewnętrznie wykazuje korzystne działanie na włosy i cerę.
Najczęściej spotykane siemię lniane jest brązowe, które powszechnie dostępne jest na rynku. Mniejszą rozpoznawalnością jest siemię lniane złociste, które wyróżnia się bogatszą zawartością składników odżywczych, a także nieco wyższą ceną. Oba wspomniane odmiany siemienia lnianego dostępne są w postaci całych ziaren lub w formie zmielonej.
Siemię lniane nie ma wyraźnego smaku, po zalaniu wodą pęcznieje i wytwarza śluz. Siemię można spożywać bezpośrednio – jako dodatek do potraw, w postaci zmielonej lub w formie naparu, często nazywanego kisielem lub kleikiem.
Dlaczego siemię lniane jest zdrowe? To cenne źródło składników, takich jak:
Stosowanie siemienia lnianego w profilaktyce zdrowia jest zalecane ze względu na potwierdzone właściwości prozdrowotne nasion lnu. Dzięki zdrowotnym składnikom siemię lniane sprzyja przywracaniu i utrzymaniu równowagi fizjologicznej organizmu. Szczególne znaczenie ma tu siemię lniane w kontekście:
Mimo drogocennych wartości odżywczych istnieją również przeciwwskazania do stosowania siemienia. Kto nie powinien ich spożywać? Przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby uczulone na ten produkt.
Siemię lniane nie jest zalecane również osobom, które po jego spożyciu odczuwają bóle brzucha, mają wzdęcia, nudności czy świąd skóry. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem.
W ciągu dnia powinniśmy spożywać do około 50 g surowca. W przypadku stosowania leków, należy pamiętać, aby siemię lniane należy spożywać w odstępie 1 do 2 godzin w celu uniknięcia interakcji z lekami. Większa ilość może spowodować lub nasilić problemy gastryczne.
W przypadku stosowania nasion lnu w problemach z wypróżnianiem stosujemy od 2 do 3 razy dziennie łyżkę stołową nierozdrobnionych lub zgniecionych nasion, czyli nasion w których powłoka nasienna jest zmiażdżona, z około 150 ml płynu.
W przypadku działania przeciwzapalnego w stosowaniu wewnętrznym stosujemy 2–3 łyżki rozdrobnionych nasion lnu do sporządzenia kleiku lnianego.
W przypadku przyjmowania siemienia lnianego z uwagi na zawartość kwasu linolenowego zaleca się stosowanie oleju lnianego zamiast nasion mielonych (z uwagi na większą biodostępność kwasu w oleju lnianym). Większą biodostępność wymienionego kwasu zawierają także nasiona zmielone.