Psy nie są wyłącznie mięsożerne. Poza pokarmem dla psa pochodzenia zwierzęcego można urozmaicić jego dietę rozmaitymi owocami. Najlepiej, żeby były pokrojone w kawałki przed ich podaniem i żeby podawać je w rozsądnych ilościach. Zanim podasz mu jakiegoś kawałek upewnij się, jakie owoce może jeść pies. Sprawdź, czy jest to dla niego bezpieczny i właściwy wybór.
Odpowiednie żywienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia każdego psa, a dodanie świeżych owoców i warzyw do diety może dostarczyć mu nie tylko smacznych przysmaków, ale również cennych składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie owoce i warzywa są bezpieczne dla psów, a niektóre mogą nawet stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Jakie owoce i warzywa można bezpiecznie podawać psom? Jakie korzyści zdrowotne mogą wynikać z ich spożywania, a także jak odpowiednio włączać je do codziennej diety pupila.
Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zrozumieć, dlaczego owoce i warzywa mogą być korzystne dla psiej diety. Podobnie jak u ludzi, świeże owoce i warzywa dostarczają psom ważnych witamin, minerałów i błonnika. Te składniki pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, wzmacniają odporność, a także wpływają korzystnie na skórę i sierść. Dodatkowo, wielu właścicieli psów zauważa, że podawanie psu zdrowych przekąsek w postaci owoców czy warzyw może być doskonałym sposobem na kontrolę wagi i utrzymanie zdrowego trybu życia swojego pupila.
Niektóre owoce są nie tylko pyszne, ale także bezpieczne dla psów. Do tego grona zalicza się:
1. Jabłka: owoce bogate w błonnik, witaminy i przeciwutleniacze. Upewnij się, że usuwasz pestki i podaj je psu w niewielkich kawałkach.
2. Banany: żródło potasu, witaminy B6 i witaminy C. Oferuj go w umiarkowanych ilościach ze względu na zawartość cukru.
3. Jagody: maliny, truskawki czy borówki są pełne antyoksydantów. Pamiętaj, aby podać je w bezpestkowej formie.
4. Arbuzy: wodnisty arbuz dla psa może być świetnym orzeźwieniem latem. Oferuj go bez pestek i skórek.
5. Gruszki: zawierają witaminy C i K. Usuń pestki i krojone podawaj psu w umiarkowanych ilościach.
Warzywa to także doskonałe uzupełnienie psiej diety. Oto kilka bezpiecznych i zdrowych opcji:
1. Marchewki: źródło beta-karotenu, świetne dla zdrowia oczu psa. Mogą być podawane surowe lub gotowane.
2. Cukinia: niskokaloryczna i pełna witamin. Gotuj ją przed podaniem psu.
3. Brokuły: dostarcza błonnika i witamin. Podawaj w małych ilościach, surowe lub gotowane.
4. Dynia: źródło błonnika i witaminy A. Gotuj ją i oferuj bez skórki i pestek.
5. Czosnek i cebula: unikaj podawania tych warzyw, ponieważ mogą być szkodliwe dla psów.
Czego nie mogą jeść psy? Czego nie podawać psu? Podczas gdy wiele owoców i warzyw stanowi doskonałe uzupełnienie diety psa, istnieje kilka, które powinny być zdecydowanie unikane. Należą do nich:
1. Awokado: zawiera substancję toksyczną dla psów – persynę.
2. Winogrona i rodzynki: mogą powodować uszkodzenie nerek u psa.
3. Czekolada: znana toksyna dla psów, teobromina, jest w niej obecna w szkodliwych ilościach.
4. Trujące warzywa: czosnek i cebula mogą być szkodliwe dla układu pokarmowego psa.
Jakie warzywa i owoce będą odpowiednie dla szczeniaka? Właściwie te same, co dla dorosłego psa. Warto jednak zmielić je na papkę, lub przynajmniej zetrzeć na tarce o grubych oczkach, aby psu łatwiej było je zjeść. Pamiętaj także, że szczenięciu możesz podać jedynie niewielką ilość danego warzywa czy owocu, a i to jedynie od czasu do czasu. Podstawę żywienia psów powinna natomiast stanowić specjalna karma pełnoporcjowa, dostosowana do ich wieku.
Z początku obserwuj swojego zwierzaka i upewnij się, czy nie przekroczył dawki toksycznej. Jeżeli pies po spożyciu zakazanego owocu wymiotuje i nie wykazuje żadnych innych objawów, to jest to dobry znak – wymioty to naturalny odruch, którym organizm próbuje pozbyć się toksyn. Jeżeli pies połknął bez naszej woli winogrona lub pestki jakiegoś owocu to natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. W takim wypadku lepiej nie zwlekać.