Nadmierna potliwość to zaburzenie polegające na nadmiernym wydzielaniu potu szczególnie w okolicach bogatych w gruczoły potowe. Nadpotliwość może wynikać z wielu przyczyn, jak niektórych chorób, zmian hormonalnych, nadwagi czy otyłości. Jak leczyć nadmierną potliwość? Jakie są naturalne sposoby na napotliwość?
Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie człowieka. Na ciele równomiernie rozmieszczone są około 2-3 mln gruczołów potowych. Jednak w okolicach takich jak dłonie, stopy czy czoło może ich być wyraźnie więcej. Wydzielanie potu służy organizmowi w regulacji ciepłoty ciała, chroni przed przegrzaniem i udarem cieplnym. Człowiek w skrajnym upale może w ciągu godziny wydzielić nawet do 3 litru potu.
Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów pozbycia się ciepła przez organizm. Pot w większości składa się z wody, ale także zawiera także sól, mocznik, tłuszcz, kwas mlekowy oraz związki mineralne. Jego proporcje zależne są głównie od spożywanych pokarmów, klimatu czy czynników hormonalnych.
Przyczyny nadpotliwości mogą być bardzo zróżnicowane. Naturalnym zjawiskiem jest zwiększona ilość potu podczas upałów lub wytężonego wysiłku fizycznego. Również spożyte pokarmy mają wpływ na wydzielanie większej ilości potu, szczególnie alkohol, kawa, herbata i pikantne potrawy.
Zaburzenie procesu pocenia się może występować także przy:
Leczenie nadpotliwości
Nadpotliwość może mieć postać uogólnioną, która dotyczyć może całego ciała, bądź miejscową i wtedy najczęściej występuje:
W zależności od miejsca i natężenia nadpotliwości stosuje się odpowiednie leczenie.
Jonoforeza na nadpotliwość – jest to zabieg leczniczy, który polega na wprowadzeniu do tkanek skóry ładunku elektrycznego (jonu) poprzez prąd stały. Prąd ten powoduje zmiany chemiczne w skórze. Lek jest wprowadzany proporcjonalnie do napięcia prądu i czasu jego przepływu. Zabieg ten jest bezpieczny dla organizmu człowieka. Stosuje się go nie tylko przy nadpotliwości stóp i dłoni, ale również przy leczeniu trądziku, blizn potrądzikowych i wszelkich zmian naczyniowych.
Botoks na nadpotliwość – jego zadaniem jest blokowanie wydzielania potu. Toksyna botulinowa jest podana do każdego punktu skóry. Wstrzykuje się ją w okolice gruczołów potowych, m.in. na nosie, nad górną wargą, na czole, na kościach policzkowych, pod pachami, na dłoniach, stopach. indywidualnych warunków. Zdarza się, że po zabiegu może utrzymywać się miejscowa bolesność. Efekty można zauważyć po kilku, kilkunastu dniach od zabiegu, zaś utrzymuje się przeważnie od 6 do 12 miesięcy i wymaga powtórzenia.
Leczenie nadpotliwości laserem – wykorzystuje się laser neodymowy. Głowica lasera wprowadzana jest na wierzchnie warstwy skóry, pod którymi w warstwie właściwej znajdują się gruczoły potowe. Są one podgrzewane i rozpuszczane, a wydzielanie potu jest redukowane o nawet 75%. Zabieg wykonywany jest obecnie jedynie w obrębie pach. Jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.
Leki na nadpotliwość – lekarze przepisują środki farmaceutyczne na nadpotliwość. Mogą być to leki cholinergiczne, które jednak wywołują nieprzyjemne skutki uboczne jak senność, suchość w ustach, czy rozmyte widzenie. Innymi lekami, które bywają wskazywane przez specjalistów są: beta-blokery, leki z grupy benzodiazepin, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne czy blokery kanałów wapniowych.
Każdy zabieg powinien być poprzedzony kompleksową konsultacją lekarską oraz niezbędnymi badaniami.
Oprócz wyżej wymienionego leczenia zaleca się także przestrzegania kilku zasad:
Dodatkowo oprócz metod leczenia, warto również zastosować naturalne sposoby na nadpotliwość. Jakie zioła na nadpotliwość wybrać?
Szałwia na nadpotliwość – picie naparu pomaga zmniejszyć wydzielanie potu nie tylko w obrębie pach, ale całego ciała. Dodatkowo ma działanie wyciszające i uspokajające.
Rumianek na nadpotliwość – można go stosować jako napar lub zewnętrznie na skórę, pocierając nasączonym wacikiem skórę.
Kora dębu na nadpotliwość – reguluje pracę gruczołów potowych. Należy stosować ją zewnętrznie pocierając nasączonym naparem wacikiem skórę. Można dodawać ją także do kąpieli.