Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Masło shea – dlaczego warto je stosować?

Masło shea, znane również jako masło karite, ze względu na swoje właściwości znane jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Nie bez powodu jest cenionym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Dzięki swoim właściwościom odżywia, pielęgnuje i leczy. Ponadto surowiec chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym, działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz zmniejsza widoczność rozstępów. Dodatkowo, masło Shea, posiada szereg właściwości leczniczych: przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Jak stosować masło shea?

zdjęcie ilustracyjne/ pexels.com/@Dana Tentis

Masło shea – czym jest?

Masło shea, inaczej masło karite, mimo swojej nazwy jest olejem roślinnym, który wydobywa się z nasion afrykańskiego drzewa zwanego masłoszem Parką czy drzewem masłowym. Masło shea karite wyróżnia się stałą konsystencją oraz jasnożółtym zabarwieniem. Pod wpływem ciepła skóry topi się. I choć czyste masło shea w Afryce wykorzystywane jest głównie w kuchni do smażenia czy przygotowywania dań, to dzięki swoim właściwościom nawilżającym wykorzystywane jest również w kosmetyce.

Masło shea to produkt o szerokim działaniu na skórę, w szczególności suchą i atopową, oraz włosy. Często traktuje się go jako bazę do produkcji kosmetyków. Dodanie do niego ekstraktów z roślin, olejków eterycznych i witamin wzmacnia działanie kosmetyku i nadaje mu określone właściwości.

Skład masła shea

Naturalne masło shea to cenne źródło kwasów tłuszczowych, np. kwasu oleinowego, stearynowego, palmitynowego oraz linolenowego. To właśnie kwas oleinowy i stearynowy, stanowiące łącznie około 90 proc.. Głównie odpowiedzialne są za zwartą konsystencję masła shea. Znajdziemy w nim również:

  • polifenole – posiadający ochronne działanie przeciw negatywnemu działaniu promieni słonecznych;
  • fitosterole – posiadają właściwości ujędrniające i uelastyczniające, a także działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Łagodzą podrażnienia i spłycają zmarszczki;
  • witaminę E – naturalny przeciwutleniacz, który opóźnia procesy starzenia się komórek. Chroni przed działaniem wolnych rodników i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo przyspiesza produkcję kolagenu w skórze;
  • witaminę A – nawilża naskórek i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry. Uelastycznia skórę, opóźnia proces starzenia i niweluje niewielkie zmarszczki;
  • witaminę F – odbudowuje naturalną ochronną warstwę lipidową skóry, a co za tym idzie pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia naskórka;
  • katechiny – związki należące do grupy polifenoli. Chronią skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Posiadają właściwości antybakteryjne i antywirusowe.

Masło shea – zastosowanie

Najpowszechniej zastosowanie masła shea obejmuje kosmetykę, niemniej jednak jest wykorzystywany także w kuchni. Dodawane jest głównie do kosmetyków przeznaczonych do skóry suchej, atopowej oraz na blizny. Masło może redukować zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry. Stosowane jest również na ukąszenia owadów w celu redukcji świądu. Na powierzchni pozostawia delikatną warstwę, która nawilża oraz wygładza skórę. Ponadto może chronić komórki przed promieniowaniem UV, pobudza produkcję kolagenu i przeciwdziała jego rozkładowi w skórze, przyczyniając się tym samym do utrzymania odpowiedniej elastyczności i napięcia. 

Masło karite jest szeroko stosowany jako balsam do ust. Zapobiega pierzchnięciu oraz drobnym pęknięciom na powierzchni warg. Dzięki zawartości witamin A i E zmiękcza usta, pozostawia je nawilżone oraz odżywione. Może być także dodawane do kąpieli w przypadku skóry atopowej, a przez mężczyzn stosowane jako krem do golenia. 

Masło shea na włosy

Masło shea świetnia sprawdzi się także w produktach do pielęgnacji włosów lub w przypadku ich olejowania. Pomaga zamknąć szczeliny w strukturze włosa, zmniejszając ich porowatość. Masło Karité odżywia, nawilża włosy, zapobiega przesuszaniu oraz puszeniu. Nakładane na końcówki chroni przed działaniem czynników środowiska zewnętrznego, rozdwajaniem i promieniowaniem UV.

Masło Shea - rafinowane czy nierafinowane?

Z drogocennych właściwości masła shea możemy korzystać poprzez stosowanie kosmetyków z jego dodatkiem, ale także poprzez aplikację na skórę oraz włosy czystej postaci tego oleju. W takich przypadkach zdecydowanie lepiej wybierać masło nierafinowane, abowiem w procesie rafinacji traci ono większość swoich cennych składników odżywczych, antyoksydantów oraz witamin.

Masło shea dla każdego

Ogólnie stosowanie na skórę masła shea jest bezpieczne i nie ma przeciwskazań do jego stosowania. Produkt nie wywołuje alergii, chyba że występuje uczulenie na konkretny składnik. Masło zewnętrznie mogą stosować kobiety w ciąży, matki karmiące oraz dzieci. 

 



Źródło: wyleczto.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska