Lodówki side by side to dwudrzwiowe lodówki, gdzie po jednej stronie lodówki znajduje się zamrażarka, natomiast po drugiej chłodziarka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli – takie, gdzie dwie strefy są takich samych rozmiarów czy takie, w których chłodziarka jest szersza. Można dostosować typ, który lepiej spełni nasze oczekiwania. Kostkarka, dyspenser wody czy specjalne strefy chłodzenia? Wybór na rynku jest naprawdę duży. Na jakie funkcje i ważne detale warto zwrócić uwagę?
Główną cechą lodówki side by side jest jej podział na dwie części w pionie. Lodówka dwudrzwiowa przeważnie jest podzielona na dwie nierówne części - jedna ze stron jest szersza, służąc do przechowywania żywności o krótkim terminie spożycia. Część z zamrażalnikiem jest mniejsza, ze względu na mniejszą potrzebę przechowywania w niej jedzenia na co dzień.
Na co zwrócić uwagę, wybierając lodówkę side by side do kuchni?
Lodówki side by side posiadają nie tylko różne wymiary, ale również parametry i funkcje. Przed wyborem konkretnego sprzętu warto poznać najważniejsze z nich, aby dokonać najlepszego wyboru podczas wyposażania kuchni w AGD.
Klasa energetyczna lodówki side by side - to jeden z pierwszych wyznaczników wyboru zarówno chłodziarek i zamrażarek. Dla wielu kupujących to chyba najważniejsza z klas, ponieważ ma ogromny wpływ na to, jakie koszty poniesiemy za energię elektryczną. Najlepiej jest wybierać lodówki side by side o symbolu A, A+. Dobrym wyborem będzie ta z dwoma plusami, bo każdy plus oznacza, że pobór energii elektrycznej jest jeszcze mniejszy.
Jest to tym bardziej istotne, że mamy do czynienia z urządzeniami większymi niż tradycyjne. Ceny energii są zróżnicowane regionalnie, mając tendencję wzrostową trzeba oszacować – co się bardziej opłaca, kupno lodówki droższej, ale oszczędniejszej (koszty zwrócą się dopiero po latach) czy tańszej, która pobierze więcej energii.
Pojemność lodówki side by side - pojemność to kolejny, istotny podczas wyboru wskaźnik, bo skoro już decydujemy się na duże urządzenie, to powinno być pojemniejsze od tradycyjnego. W przypadku lodówek side by side w zamrażarkach mieścimy od 120 l, natomiast w chłodziarkach od ok. 340 l.
Szybkie chłodzenie
Szybkie chłodzenie jest istotne, gdy przynosimy zakupy i chcemy schować je do lodówki, zwłaszcza w upalne lato. Trzeba bowiem wiedzieć, że wkładając „nagrzane” zakupy podniesiemy temperaturę w komorze chłodziarki, a więc będzie musiała pobrać więcej energii, by temperatura się ustabilizowała. To oczywiście wiąże się z tym, że więcej zapłacimy za prąd.
Szybkie zamrażanie
Szybkie zamrażanie bardzo ważne dla tych osób, które robią mrożonki – im szybciej produkt zostanie zamrożony, tym straci mniej wartości.
Zdolność przechowywania
Zdolność przechowywania mówi nam o tym przez jaki czas, w przypadku awarii prądu czy urządzenia, będzie ono w stanie utrzymać odpowiednią temperaturę (zakładając, że nie będziemy zbyt często otwierać drzwiczek). Najczęściej okres ten wynosi 24 godz., choć są modele podające nawet do ok. 70 godz.
Klasy zamrażania
Klasy zamrażania oznaczane są gwiazdkami (maks. 4) im jest ich więcej, tym niższą temperaturę można osiągnąć w zamrażarce, minimalna wynosi -24°C, są jednak urządzenia, osiągające -32°C.
Klasy klimatyczne
Do tej pory mało kto zwracał uwagę na klasy klimatyczne, ale w związku z upałami... Parametr ten mówi bowiem, jaki jest optymalny zakres temperatury otoczenia dla danej chłodziarki, określa w jakim środowisku najlepiej działa. I tak klimat subnormalny (SN) – jest dla urządzeń pracujących w temperaturach od +10 do +32°C; klimat normalny (N) – dla temperatur od +16 do +32°C; klimat subtropikalny (ST) – przy temperaturach od +18 do +38°C; klimat tropikalny (T) – dla urządzeń chłodniczych pracujących w temperaturach od +18 do +43°C.
Funkcja wakacje
Funkcja wakacje (nazwy mogą się nieco różnić) – sprawia, że wyjeżdżając na kilka dni nie musimy wyłączać urządzenia, temperatura w komorach pozwala utrzymać świeżość produktów, przy czym pobór energii elektrycznej jest niższy niż normalnie.
System NoFrost
System NoFrost sprawia, że produkty chłodzone, a zwłaszcza mrożone nie pokrywają się szronem, więc takie urządzenia nie wymagają rozmrażania.
Na szczególną uwagę zasługuje:
Aby zakupiona lodówka dobrze spełniała swoje zadania warto pamiętać o kilku zasadach, takich jak: