Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla większości z nas pierwszym krokiem do magicznej atmosfery jest choinka. Wybór odpowiedniego drzewka to nie lada wyzwanie. Jodła, świerk czy sosna? Która z nich zagwarantuje nam niesamowity wygląd, trwałość i zapach? Jedno jest pewne, każda z nich stworzy niepowtarzalna atmosferę. Zobacz porównanie gatunków, i jak wybrać najlepszą?
Decydując się na żywą choinkę, warto rozważyć, jak długo chcemy, aby ozdobiła nasz dom. Zbyt wcześniej kupiona może gubić igły już przed świętami. Żywą choinkę najlepiej kupić na około dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Wtedy ma szansę zachować świeży wygląd przez całe święta. Jakie drzewo najlepiej sprawdzi się na świąteczną choinkę?
Świerk kłujący to inaczej świerk srebrny. Jest najbardziej trwałym drzewkiem ciętym. Odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury – ciepło panujące w pomieszczeniu nie przyczyni się do szybkiego opadnięcia igieł. Swą popularność zawdzięcza temu, że ma gęsty, zwarty, stożkowaty pokrój i igły o barwie od sinozielonej do srebrzystoniebieskiej. Warto także wspomnieć, że świerk srebrny wydziela bardzo intensywną woń, która unosi się we wnętrzu i przypomina zapach lasu.
Najsilniejszy i najładniejszy zapach ma świerk pospolity, którego aromat jest tak intensywny, że roznosi się po całym pomieszczeniu. Świerk pospolity jest też najpopularniejszym bożonarodzeniowym drzewkiem. Tworzy szerokie korony o regularnym, stożkowatym kształcie. Zapach świerku jest bardzo przyjemny i nie powoduje dolegliwości. Świerk pospolity jest gęsty, o drobnych, intensywnie zielonych igiełkach i występuje w najróżniejszych rozmiarach. Wadą tego drzewka jest fakt, że w pomieszczeniu nie wytrzymuje zbyt długo – świerk pospolity postoi około 2–3 tygodnie.
Jednym z drzewek bożonarodzeniowych jest również jodła kaukaska. Drzewko to pięknie się prezentuje, gdyż posiada długie i szerokie igły o ciemnozielonym zabarwieniu, znakomicie zakrywające gałązkę. Może stać nawet 6 tygodni, jest gęsta i ma ładny stożkowaty kształt. Bardzo często drzewko to kupowane jest w donicy. Warto także przyjrzeć się bliżej jej igłom – są niezwykle trwałe, dzięki czemu przez długi czas utrzymują się na drzewku. Charakteryzuje je również niebywała miękkość, dzięki czemu nie kaleczą naszych dłoni. Jest też najbardziej wytrzymała.
Sosna pospolita także nadaje się na drzewko choinkowe, nie jest jednak aż tak popularna, jak świerki czy jodły. Sosny mają naturalny, dość nieregularny kształt, ich korona jest szeroko stożkowata, rzadka, niemal ażurowa. Bardzo sztywne gałązki dobrze utrzymują nawet cięższe ozdoby choinkowe.
Co zrobić aby choinka stała jak najdłużej? Najczęstszą przyczyną usychania choinki i przedwczesnego opadania igieł jest zbyt wysoka temperatura, zbyt niska wilgotność i brak wody. Najkorzystniejsza dla drzewek świątecznych jest temperatura do 20 stopni Celsjusza. Dlatego nie należy choinki ustawiać przy źródle ciepła i należy dbać o regularne podlewanie. Inną przyczyną może być fakt, że kupiliśmy drzewko, które zostało dość dawno ścięte i leżało w sklepie. Duże znaczenie ma również fakt, z jakiej szkółki pochodzi drzewko i jak było pielęgnowane. Ważne jest to, aby zawsze kupować choinkę na święta w miejscu, w którym drzewka bożonarodzeniowe są pozyskiwane w legalny sposób. Choinki można dostać zarówno u leśników, w dużych sklepach, jak i w sklepach ogrodniczych, ale sprzedawca powinien mieć dokument, który potwierdza, że pozyskał je legalnie.