Łamliwe paznokcie to problem, który dotyka wiele osób. Często przyczyną kruchych, miękkich i przede wszystkim często łamiących się paznokci może być niewłaściwa dieta, niedobory witamin i składników mineralnych lub wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Jakie są przyczyny łamliwości paznokci? Jak skutecznie radzić sobie z problemem kruchych i łamliwych paznokci?
Łamliwe paznokcie są wynikiem osłabienia struktury płytki paznokciowej. Może być ono następstwem wielu czynników, jak częstego poddawania paznokci zabiegom kosmetycznym - malowanie, manicure hybrydowy, przedłużanie, stosowanie nieodpowiedniego pilnika lub niewłaściwe i nadmierne ścieranie płytki paznokciowej. Prowadzi to do kruchości paznokci, ich pękania, łamania się i rozdwajania.
Jednymi z częstszych przyczyn łamliwych paznokci są niedobory witamin i składników mineralnych niezbędnych dla zachowania urody i zdrowia, a zwłaszcza witaminy A, B, E, cynku lub wapnia.
Na stan paznokci niekorzystnie wpływa woda. Długotrwałe i częste moczenie dłoni w trakcie wykonywania pracy zawodowej czy obowiązków domowych prowadzi do zmiękczenia płytki, a w konsekwencji do jej osłabienia i kruchości.
Innymi przyczynami mogącymi spowodować nadmierne łamanie się paznokci są:
Manicure hybrydowy cieszy się dużą popularnością ze względu na jego trwałość, wygodę, walory estetyczne oraz stosunkowo niewysoką cenę. Jednak mimo to, że sama technika zdobienia jest trwała, mocna i odporna na uszkodzenia, paznokieć pod nią często ulega osłabieniu. Dzieje się tak na skutek długotrwałego kontaktu płytki z substancjami chemicznymi oraz ograniczony dostęp powietrza.
Obciążenie kilkoma warstwami twardego lakieru sprawia, że po zdjęciu hybrydy paznokieć bywa przesuszony i kruchy, szczególnie jeśli zabieg wykonuje się regularnie przez dłuższy czas. Warto robić przerwy między jedną hybrydą a kolejną, by dać płytce szansę na zregenerowanie.
W przerwach tych należy w szczególny sposób zadbać o paznokcie i odpowiednio je pielęgnować:
Łamliwe paznokcie bywają dokuczliwą przypadłością, niekiedy niosącą za sobą również ból. Zdarza się, że paznokcie pękają głęboko, w miejscu, gdzie zrośnięte są z ciałem, a wówczas ich uszkodzenia powodują mniejsze bądź większe rany. Te z kolei podatne są na działanie drobnoustrojów i chorobotwórczych grzybów. Osoby z tendencją do kruszenia, pękania czy rozdwajania paznokci, pytają często o sposoby na łamliwe paznokcie. Metod radzenia jest sporo, a to, która okaże się skuteczna, w dużej mierze zależy od podłoża problemu.
serum do skórek i paznokci – w jego składzie znajdują się naturalne olejki, które wytwarzają na płytce paznokcia barierę ochronną hamującą utratę wody i izolującą od szkodliwych czynników. Zawierają również witaminy niezbędne dla dobrej kondycji i zdrowego wyglądu paznokci;
odżywki do paznokci – charakteryzują się wysoką zawartością substancji budulcowych wspierających regenerację płytki i funkcje macierzy paznokcia, co przyspiesza jego wzrost, a także wzmacnia strukturę;
krem do rąk i paznokci – przy wyborze należy zwrócić uwagę na skład, tak aby wybrać krem o wysokiej zawartości witamin oraz substancji głęboko nawilżających.
Bardzo łamliwe paznokcie można także wzmocnić od wewnątrz. Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety w formie tabletek lub kapsułek, dostarczających organizmowi witamin i minerałów, które wspierają zdrowy wzrost paznokci. Większość z nich zawiera przede wszystkim:
Aby skóra, włosy i paznokcie były zdrowe i zachwycały wyglądem, konieczne jest regularne dostarczanie organizmowi różnych minerałów i witamin. Jakie witaminy na łamliwe paznokcie są potrzebne, by je skutecznie wzmocnić?
Witamina A – konieczna, by płytka paznokciowa zachowała odpowiedni poziom nawilżenia, zapobiega kruchości i pojawianiu się bruzd.
Witamina B – jej niedobór powoduje kruchość, przesuszenie i powolne wzrastanie paznokci.
Witamina C – działa przeciwzapalnie, ułatwia wchłanianie żelaza, które wzmacnia płytkę paznokciową.
Witamina E – poprawia krążenie krwi pod płytką paznokciową, co wpływa pozytywnie na jej dotlenienie i odżywienie, ponieważ krew pełni w organizmie funkcję nośnika tlenu i substancji odżywczych.
Witamina H (biotyna) – jej niedobór może być następstwem antybiotykoterapii i prowadzi do osłabienia paznokci, ich kruchości, ubytków strukturalnych oraz zmniejszonej odporności na uszkodzenia.
W zwalczaniu problemu łamliwych paznokci najważniejsza jest urozmaicona, pełnowartościowa dieta, która będzie dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Łamliwe paznokcie mogą być także spowodowane niedoborem białka w diecie.
Warto zadbać, aby w codziennym jadłospisie pojawiły się produkty będące bogatym źródłem tego składnika odżywczego. Zalicza się do nich przede wszystkim mleko i produkty mleczne (np. kefir, jogurty naturalne, ser twarogowy), jaja oraz chude mięso drobiowe.
Na stan paznokci duży wpływ mają wapń wzmacniający płytkę paznokciową oraz krzem odpowiedzialny za elastyczność i optymalne nawilżenie paznokci. Źródłem krzemu są pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo razowe, otręby pszenne), skórka owoców, mleczko pszczele, czosnek. Najwięcej krzemu dostarcza skrzyp polny, pokrzywa i rdest ptasi.
W diecie osób z problemem łamliwych paznokci powinny pojawić się produkty bogate w witaminę:
Łamliwość paznokci – jeśli nie jest objawem stanu chorobowego – może być skutecznie zwalczana domowymi i naturalnymi sposobami.
Obcinanie paznokci na krótko – zapobiega to mechanicznym uszkodzeniom, na które długie paznokcie są znacznie bardziej narażone.
Unikanie lub ograniczanie zabiegów zdobniczych jak malowanie lakierami, manicure hybrydowy;
Używanie do manicure odpowiednich narzędzi nie powodujących uszkodzeń płytki, np. pilników czy obcinaczek;
Ograniczanie kontaktu dłoni z detergentami (poprzez zakładanie gumowych rękawic ochronnych) oraz wodą (szczególnie gorącą), która także wykazuje działanie przesuszające.
Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających i pielęgnujących - w tym kremów lub masek do rąk.
Wcieranie w płytkę paznokciową i skórki dookoła niej naturalnych olejów – rycynowego, arganowego, herbacianego, oliwy z oliwek;
Oprócz właściwej codziennej pielęgnacji, dobroczynnych sposobów domowych i zbilansowanej diety, należy pamiętać o codziennym nawadnianiu organizmu od wewnątrz poprzez picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia.