Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Fajerwerki w sylwestra. Jak pomóc zwierzętom przetrwać hałas?

Fajerwerki w sylwestra to dla jednych zabawa, ale dla zwierząt to ogromny stres. Wystrzały dla zwierząt są czymś nieprzewidywalnym dla czworonogów, a ich reakcje mogą być bardzo różne – od szukania kryjówki po ucieczkę. Wiele zależy od psychiki zwierzęcia oraz jego genetyki. Jednak zawsze warto zadbać o ich bezpieczeństwo i zapewnić im spokój, na tyle ile to możliwe. Zobacz jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra i fajerwerki.

Pies w sylwestra
Pies w sylwestra
Karolina Grabowska - pexels.com

Zwierzęta w sylwestra

Sylwester to jedna z najbardziej szalonych nocy w roku. Dla niektórych nie może odbyć się bez pokazu fajerwerków. Jednak nie u każdego wzbudza same dobre skojarzenia. Dla zwierząt do ogromna dawka stresu i strachu. Zwierzęta mają zdecydowanie bardziej wyczulony zmysł słuchu, dlatego każdy wystrzał będzie powodować panikę. Na przykład psy słyszą nawet te dźwięki, których nie jest w stanie wychwycić ludzkie ucho. Powinniśmy zapewnić im spokój i bardziej komfortowe środowisko.

Co powinno nas zaniepokoić?

Wielu z nas zna swoje zwierzęta i wie już mniej więcej, jak skutecznie im pomóc w trudnej sytuacji. Jeśli jednak nie wiemy jak zwierzę reaguje na silne hałasy fajerwerków, przypomnijmy sobie, jak nasze zwierzę reagowało latem na burzę albo kiedy na spacerze zaskoczył nas jakiś głośny dźwięk. 

Jeśli już w dni poprzedzające Sylwestra, słysząc próbne wystrzały, nasze zwierzę ślini się, dyszy, rozszerzają mu się źrenice, jego ciało drży, podkula ogon czy kładzie uszy – oznacza to, że przeżywa strach. Innymi objawami strachu wywołanego hałasem może być pocenie się łap, niekontrolowane oddawanie moczu lub kału czy problemy z gruczołami okołoodbytowymi. Pies może niespokojnie chodzić po domu, wylizywać się, skomleć, a nawet wyć. Baczna obserwacja naszego zwierzęcia pozwoli nam na lepsze i skuteczniejsze reagowanie i pomoc w złagodzeniu negatywnych przeżyć związanych z hałasem.

Jak pomóc czworonogom przetrwać sylwestra?

Odwiedź lekarza weterynarii

Warto to zrobić jak najwcześniej. Skuteczna pomoc, która polega na wprowadzeniu do organizmu psa substancji uwalniających się powoli przez wiele dni i łagodzących objawy silnego strachu w Sylwestra, jednocześnie nie „unieruchamiając” zwierzęcia. Zapytaj swojego lekarza o taką terapię pomocniczą.

Odpowiednio przygotuj mieszkanie

Aby dać chociaż chwilę spokoju zwierzętom w sylwestra, warto zadbać o komfortowe warunki w domu. Może to być legowisko pod biurkiem czy stołem. Jeśli wiemy, że zwierzak szczególnie lubi jakieś pomieszczenie w domu, pozwólmy mu tam wejść i przygotujmy mu w tym miejscu wygodne legowisko. Można także zasłonić zasłony, aby błysk od fajerwerków nie był aż tak bardzo widoczny w domu. Jeśli w domu na co dzień gra muzyka, w noc sylwestrową także ją warto ją włączyć. To trochę stłumi huk zza okna.

Wyjdź na spacer z psem wcześniej

Warto też wybrać się na spacer wcześniej niż zwykle. Jeśli to możliwe, nie warto czekać na wyjście na spacer z psem do późnego wieczoru. Pamiętajmy, że wraz z zapadnięciem zmroku coraz więcej osób decyduje się na odpalanie fajerwerków, a im bliżej północy, tym jest ich więcej. Warto więc zaplanować spacer tak, aby nie musiał być on źródłem stresu dla psa. Podczas spaceru koniecznie musimy trzymać psa na długiej smyczy lub dopasownych szelkach, co pomoże utrzymać nad nim kontrolę i utrudni mu ucieczkę. Na wszelki wypadek warto też wcześniej założyć mu chip lub napisać na obroży imię i nazwisko właściciela oraz numer telefonu.

Co jeszcze można zrobić?

•    Zostań ze swoim zwierzakiem w domu! Niech spędzi ten trudny czas w znanym bezpiecznym miejscu, z osobą, która budzi jego zaufanie.
•    Jeśli Twój pies mieszka na zewnątrz ‒ zabierz go do domu lub bezpiecznego pomieszczenia.
•    Nie ignoruj swojego zwierzaka, kiedy odczuwa strach, ale staraj się też nie pocieszać go nadmiernie i nie „zagłaskiwać. Daj zwierzęciu wsparcie. Stwórz naturalnie spokojną atmosferę, bądź przy podopiecznym i postaraj się go czymś zająć, ale nie rób niczego na siłę.
•    Aby ograniczyć hałas dobiegający zza okien, możesz puścić w domu muzykę, która jednocześnie uspokoi zwierzaka. Muzykę możesz zacząć wprowadzać do domu już teraz.
•    Na spacery wybieraj w te dni spokojne miejsca i pory, w których najmniej spodziewasz się próbnych wystrzałów. 
•    W Sylwestra na ostatni spacer wyjdź późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem, a potem unikaj wychodzenia, jeśli to możliwe. Niech ten ostatni spacer będzie tylko wyjściem na „szybkie siku”. Na długi spacer możesz wyjść z psem w ciągu dnia.
•    Nawet jeśli Twój zwierzak na co dzień chodzi bez smyczy, w tym dniu nie puszczaj go luzem. Z psem lękliwym sugerujemy wyjście na smyczy, nawet jeśli jest to przejście się po ogrodzie.
•    Upewnij się, że Twój pies ma przy obroży adresówkę z aktualnym numerem telefonu. W dni wokół Sylwestra nie zdejmuj mu obroży z szyi. Dowiedz się też, czy jest zachipowany, a jego chip został zarejestrowany w bazie. To bardzo ważne! Zapytaj o to swojego lekarza weterynarii. 
•    Jeśli w dniu Sylwestra Twój zwierzak nie chce jeść, nie martw się, to naturalna reakcja. Nie dawaj mu jeść na siłę.

 



Źródło: viva.org.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska