Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Fajerwerki w sylwestra. Jak bezpiecznie je odpalać?

Rakiety, fontanny, wyrzutnie – to tylko niektóre dostępne fajerwerki. Zjawiskowe pokazy fajerwerków są znakomitym sposobem na dodanie splendoru do każdego wydarzenia. Przede wszystkim kojarzą nam się z sylwestrową nocą. To właśnie wtedy odpalanych jest najwięcej wyrobów pirotechnicznych w ciągu całego roku.  Petardy, mimo że są przeznaczone do zabawy, wymagają szczególnej ostrożności. Jeśli zdecydujemy się na zakup fajerwerków zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa aby móc dobrze się bawić i cieszyć oko.

fajerwerki
fajerwerki
Pixabay - Pixabay

Zakup petard – o czym należy pamiętać?

Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki? Czasem nawet pomimo przestrzegania instrukcji producenta i zasad bezpieczeństwa, dochodzi do tragedii. Najczęściej okazuje się wówczas, że przyczyna wypadku leży w samym produkcie. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma miejsce zakupu materiałów pirotechnicznych i sposób ich przechowywania. Należy wybierać sprawdzone sklepy, które oferują produkty jak najwyższej jakości. Nie zawsze taniej znaczy lepiej. Przy zakupie sprawdzić trzeba czy wybrane fajerwerki mają nienaruszoną obudowę (nie są na nich widoczne żadne wybrzuszenia, pęknięcia, wgniecenia, wszystko jest ze sobą dobrze połączone i nic się nie przesuwa) i posiadają elementy umożliwiające ich bezpieczne trzymanie podczas odpalania lub stabilne ustawienie na podłożu.

Bezpieczne używanie fajerwerków – co trzeba wiedzieć?

Jak bezpiecznie odpalać petardy? Przede wszystkim bezpieczeństwo. Każdy miłośnik pirotechnicznych atrakcji musi wiedzieć, jak bezpiecznie odpalać petardy. Niezależnie od tego, w jakim celu ich się używa, należy przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Warto znać kluczowe zasady, dzięki którym zabawa z fajerwerkami będzie nie tylko widowiskowa, ale przede wszystkim nie będzie stanowiła zagrożenia dla Ciebie i innych. Jak bezpiecznie odpalać petardy i pozostałe wyroby pirotechniczne?

Oto najważniejsze zasady:

•    Używaj fajerwerków zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu.
•    Petardy odpalaj wyłącznie na świeżym powietrzu – nigdy w pomieszczeniach zamkniętych, z balkonu lub tarasu.
•    Przemyśl, gdzie umieścisz ładunek – zapewnij bezpieczną odległość od chodnika, drogi, drzew i linii energetycznych.
•    Petardę najrozsądniej jest położyć na płaskiej powierzchni, gdzie w bezpośrednim otoczeniu nie ma żadnych obiektów łatwopalnych ani innych przedmiotów, które mógłby zostać przypadkiem uszkodzone.
•    Po odpaleniu lontu należy oddalić się na bezpieczną odległość. Jeśli fajerwerk nie wypali, nie podchodzimy do niewypału i nie próbujemy odpalić go ponownie, bo grozi to niespodziewanym wybuchem.
•    Fajerwerków nie można odpalać z balkonów, tarasów ani z zamkniętych pomieszczeń np. przez okno. Grozi to wybuchem ładunku we wnętrzu i potencjalnym pożarem.

Obecnie produkuje się już wersje lontowe, są o wiele bezpieczniejsze, ponieważ można podpalić je na podłożu i nie trzeba trzymać ich w ręce. Jednak z produktów tego typu mogą korzystać tylko ostrożne, dorosłe, trzeźwe osoby. Materiału nie wolno rozrywać, zginać czy modyfikować w jakikolwiek inny sposób. Jeśli jest uszkodzony lub zamoczony, nie powinno się próbować go odpalić.

Jak bezpiecznie odpalać petardy?

Jak bezpieczne odpalać materiały pirotechniczne różnego rodzaju?

•    Petardy lontowe - odpalaj zawsze z podłoża – nigdy trzymając w ręku!
•    Wyrzutnie – mogą wystrzelić nawet ponad 100 ładunków i bywają bardzo wywrotne, dlatego najlepiej obłożyć wyrzutnię kamieniami, by zapobiec jej przewróceniu. zawsze stawiaj na płaskim podłożu. Odpalaj je z odległości - ogniem na wyciągniętej ręce.
•    Petardy draskowe – zapal trzymając w ręku, a następnie natychmiast umieść na ziemi.
•    Rakiety – są to jedne z najniebezpieczniejszych ładunków pirotechnicznych do amatorskiego użytku. Rakietę należy umieścić w walcowatym pojemniku o kształcie rury i wkopać go do ziemi (rurę). Pamiętaj, że kijek to stabilizator toru lotu, więc nie może być włożony do rurki na ciasno.
•    Rzymskie ognie – kategorycznie zabrania się odpalania ich z dłoni. Umocuj produkt do mocno wbitej w podłoże np. metalowej rurki, lub stabilnego słupka i dopiero wtedy przystaw do niego ogień.

Co zrobić, kiedy materiał nie wystrzeli?

Wykonaliśmy wszystkie czynności zgodnie z instrukcją, ale petarda nie wystrzeliła? Warto wiedzieć, co zrobić, kiedy materiał nie wystrzeli. Najczęstszym błędem jest podchodzenie do petardy/fajerwerków, by sprawdzić, co się dzieje. Nawet jeśli nie jest się pewnym, czy lont się zapalił, nie należy ryzykować. Absolutnie nie wolno ponownie próbować go odpalać! 

Najrozsądniej jest przez 15 minut nie zbliżać się do niewypału, a następnie zalać go wodą. Najbezpieczniej będzie oblać go z pewnej odległości, np. za pomocą wiadra. Po odczekaniu jeszcze kilku minut można go usunąć.

Bezpieczeństwo przy odpalaniu wyrzutni i petard jest absolutnie najważniejsze. Baw się dobrze, ale nie narażaj siebie ani ludzi w swoim otoczeniu!

 



Źródło: sklepfajerwerki.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska