Rakiety, fontanny, wyrzutnie – to tylko niektóre dostępne fajerwerki. Zjawiskowe pokazy fajerwerków są znakomitym sposobem na dodanie splendoru do każdego wydarzenia. Przede wszystkim kojarzą nam się z sylwestrową nocą. To właśnie wtedy odpalanych jest najwięcej wyrobów pirotechnicznych w ciągu całego roku. Petardy, mimo że są przeznaczone do zabawy, wymagają szczególnej ostrożności. Jeśli zdecydujemy się na zakup fajerwerków zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa aby móc dobrze się bawić i cieszyć oko.
Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki? Czasem nawet pomimo przestrzegania instrukcji producenta i zasad bezpieczeństwa, dochodzi do tragedii. Najczęściej okazuje się wówczas, że przyczyna wypadku leży w samym produkcie. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma miejsce zakupu materiałów pirotechnicznych i sposób ich przechowywania. Należy wybierać sprawdzone sklepy, które oferują produkty jak najwyższej jakości. Nie zawsze taniej znaczy lepiej. Przy zakupie sprawdzić trzeba czy wybrane fajerwerki mają nienaruszoną obudowę (nie są na nich widoczne żadne wybrzuszenia, pęknięcia, wgniecenia, wszystko jest ze sobą dobrze połączone i nic się nie przesuwa) i posiadają elementy umożliwiające ich bezpieczne trzymanie podczas odpalania lub stabilne ustawienie na podłożu.
Jak bezpiecznie odpalać petardy? Przede wszystkim bezpieczeństwo. Każdy miłośnik pirotechnicznych atrakcji musi wiedzieć, jak bezpiecznie odpalać petardy. Niezależnie od tego, w jakim celu ich się używa, należy przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Warto znać kluczowe zasady, dzięki którym zabawa z fajerwerkami będzie nie tylko widowiskowa, ale przede wszystkim nie będzie stanowiła zagrożenia dla Ciebie i innych. Jak bezpiecznie odpalać petardy i pozostałe wyroby pirotechniczne?
Oto najważniejsze zasady:
Obecnie produkuje się już wersje lontowe, są o wiele bezpieczniejsze, ponieważ można podpalić je na podłożu i nie trzeba trzymać ich w ręce. Jednak z produktów tego typu mogą korzystać tylko ostrożne, dorosłe, trzeźwe osoby. Materiału nie wolno rozrywać, zginać czy modyfikować w jakikolwiek inny sposób. Jeśli jest uszkodzony lub zamoczony, nie powinno się próbować go odpalić.
Jak bezpieczne odpalać materiały pirotechniczne różnego rodzaju?
Wykonaliśmy wszystkie czynności zgodnie z instrukcją, ale petarda nie wystrzeliła? Warto wiedzieć, co zrobić, kiedy materiał nie wystrzeli. Najczęstszym błędem jest podchodzenie do petardy/fajerwerków, by sprawdzić, co się dzieje. Nawet jeśli nie jest się pewnym, czy lont się zapalił, nie należy ryzykować. Absolutnie nie wolno ponownie próbować go odpalać!
Najrozsądniej jest przez 15 minut nie zbliżać się do niewypału, a następnie zalać go wodą. Najbezpieczniej będzie oblać go z pewnej odległości, np. za pomocą wiadra. Po odczekaniu jeszcze kilku minut można go usunąć.
Bezpieczeństwo przy odpalaniu wyrzutni i petard jest absolutnie najważniejsze. Baw się dobrze, ale nie narażaj siebie ani ludzi w swoim otoczeniu!