Mandarynki nazywane są młodszymi siostrami pomarańczy. To cytrusy, po które sięgamy chętnie głównie zimą, dlatego też nieodłącznie kojarzą nam się z okresem Bożego Narodzenia. Są małe i słodkie, lubiane chyba przez wszystkich! Zawierają dużo witamin, składników mineralnych, które wspomagają nasze zdrowie i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Cechuje je zdecydowanie unikatowy i przepiękny zapach. Czy mandarynki są zdrowe? Dlaczego warto je jeść?
Istnieje kilka odmian mandarynek, jednak do najpopularniejszych należy klementynka, ponieważ zawiera niewielką ilość pestek. Charakteryzuje ją smaczny, pomarańczowy i aromatyczny miąższ. Inne rodzaje owocu to:
1. Klementynki – powstały w wyniku skrzyżowania mandarynki z gorzką pomarańczą. Zawierają stosunkowo mało pestek.
2. Tangerynki – ich skórka jest bardzo cienka i daje się łatwo obrać. Ma sporo pestek i jest lekko cierpka w smaku.
3. Tangele – skrzyżowanie mandarynki z grejpfrutem. Są słodkie i soczyste z delikatnie gorzką nutą.
Ile kalorii ma mandarynka? Jedna mandarynka waży około 100 g, a bez skórki 65 g. Oznacza to, że w pojedynczej porcji po obraniu jest zaledwie 45 kilokalorii. Ponad połowę objętości owocu stanowi woda, wpływająca na nawodnienie organizmu.
6 średniej wielkości mandarynek pokrywa zapotrzebowanie na witaminę C w ponad 100%! Dzięki temu mogą one stać się elementem diety pozwalającej na poprawę działania naszego układu odpornościowego. Witamina C zwiększa również wchłanianie żelaza, stąd dodatek świeżych mandarynek do posiłku bogatego w ten minerał będzie pożądany u osób dbających o prawidłowy jego poziom.
Obecność przeciwutleniaczy z kolei stanowi ważny czynnik profilaktyki chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych. Potas sprzyja unormowaniu ciśnienia tętniczego krwi, natomiast kwas foliowy powinien znaleźć się w diecie każdej kobiety planującej zajście w ciążę.
Przyjemny zapach i słodki smak mandarynek bez wątpienia przyczynia się do poprawy nastroju i samopoczucia. Olejki aromatyczne zlokalizowane w skórce pomagają w zachowaniu uwagi i koncentracji.
Zaletą mandarynki jest wysoka zawartość magnezu, który pełni istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu, serca i mięśni. Magnez wpływa na regulację ciśnienia tętniczego i normalizuje poziom glukozy we krwi. Dodatkowo bierze udział w mineralizacji kości oraz zapobiega chorobom układu kostnego.
Mandarynki, mimo że są słodkie, nie tuczą - mają mało kalorii a w ponad 85% składają się z wody, a zawarte w nich kwasy organiczne (cytrynowy i jabłkowy) przyśpieszają proces oczyszczania organizmu z toksyn i poprawiają trawienie. W związku z tym są polecane nie tylko osobom, które walczą z nadwagą i otyłością, lecz także tym, które chcą zrzucić kilka kilogramów lub oczyścić organizm z toksyn.
Wbrew niektórym przesłankom spożywanie mandarynek nie chroni przed rozwojem cukrzycy, ale ze względu na swój niski indeks glikemiczny owoce te nie będą powodować gwałtownego skoku glukozy we krwi. To sprawia, że mogą się one znaleźć w jadłospisie diabetyków. Niska kaloryczność pozwala na jedzenie mandarynek również i przez osoby odchudzające się albo dbające o utrzymanie stabilnej masy ciała.
Niezależnie od tego, na którą odmianę się zdecydujesz, pamiętaj, że o dobrej jakości i świeżości mandarynek świadczy ich intensywny aromat. Przy wyborze mandarynek kieruj się także ich wyglądem - zawsze wybieraj te mocno pomarańczowe, miękkawe, ale bez pustych miejsc pod skórką (taka mandarynka będzie wyschnięta).