Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Co może być przyczyną braku łaknienia?

Brak apetytu u dziecka to dość częsta dolegliwość, którą rodzice zgłaszają w gabinecie pediatry. W większości to zjawisko całkiem normalne. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat mają często mniejsze łaknienie co wynika z wolniejszych przyrostów masy ciała w porównaniu do wieku niemowlęcego. Jednakże występują też objawy alarmujące, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jak bóle brzucha, obecność patologicznych domieszek w stolcu, spadek lub zahamowanie przyrostu masy ciała, gorączka. W jaki sposób zachęcić dziecko do jedzenia? Co może być przyczyną braku apetytu?

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@Jill Wellington

Brak apetytu u dziecka – dlaczego tak się dzieje?

Osłabiony lub kompletny brak apetytu u dziecka najczęściej dotyczy pociech w wieku od 2-5 lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzieci w 5 miesiącu życia podwaja swoją wagę urodzeniową, a potraja się w 12. miesiącu życia. Uśredniając dziecko w 1. roku życia przybiera na masie około 7 kilogramów. Inna sytuacja ma miejsce w 2. roku życia gdzie przyrost jest znacznie wolniejszy i wynosi około 2 kilogramów. Waga dziecka między 2 a 3 rokiem zwiększa się zdecydowanie wolniej, co może budzić niepokój u rodziców, natomiast obniżenie apetytu u dziecka jest tutaj zjawiskiem fizjologicznym oraz adekwatnym do wieku.

W celu kontroli wagi dziecka warto pamiętać o nanoszeniu masy ciała i wzrostu na siatki centylowe – odpowiednie dla wieku i płci. Wartościami prawidłowymi jest przedział między 3-97 centylem.

Obniżony apetyt u dziecka może także wynikać ze zmuszania dziecka do jedzenia, niechęci do nowych i nieznanych smaków, nadmiernego spożycia słodyczy i słodkich napojów czy też chęci zwrócenia na siebie swojej uwagi. Dzieci mogą także powtarzać zachowania innych osób dorosłych – jeśli obserwują, że ktoś odmawia posiłku, mogą przejmować te zachowania.

Warto pamiętać, że spożywany posiłek powinien odbywać się w spokojnej atmosferze, bez nadmiernego rozpraszania dziecka.

Brak apetytu u noworodków i niemowląt

Noworodki mogą mieć problem z karmieniem, co wynika z ich niedojrzałości czy nieprawidłowych metod karmienia. Dla kobiet karmiących poleca się skorzystanie z pomocy położnej czy doradcy laktacyjnego. 

U niemowląt obniżone łaknienie najczęściej spotykane jest podczas rozszerzania diety o nowe produkty. Dziecko oswaja się z nowymi smakami, wyglądem i konsystencją. Inną przyczyną zaburzeń łaknienia może być ząbkowanie u dziecka, co może okresowo dawać objawy braku apetytu.

Brak apetytu u dziecka – przyczyny

Alergia pokarmowa – dzieci po spożyciu niektórych produktów zgłaszają ból brzucha, nie będąc świadome, że coś mogło im zaszkodzić. Uznają, że im mniej będą jadły, to unikną ponownych dolegliwości. Przykładem może być wyraźna niechęć do spożywania mleka, co może wskazywać na alergię na nabiał. Rodzice powinni być czujni oraz obserwować dzieci, których produktów unikają. Wtedy warto sprawdzić czy dziecko nie ma alergii pokarmowej.

Zespół złego wchłaniania – dotyczy głównie dzieci, które spożywają odpowiednie ilości pokarmu natomiast nie rozwijają się prawidłowo. Przykładem może być nietolerancja glutenu, gdzie pierwszym objawem może być utrata apetytu, osłabienie, brak przybierania na wadze, marudzenie, rozdrażnienie, wzdęty brzuch.

Infekcja – każda z infekcji może objawiać się brakiem apetytu. Jeżeli dziecku nie ma innych objawów, jedynie czasem pojawia się gorączka, może wskazywać to na infekcję układu moczowego.

Niedobór żelaza – jego niedobór może wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Objawy niedoboru to bladość, brak chęci do jedzenia, spadek witalności. 

Zaparcia – dzieci przestają się prawidłowo wypróżniać z różnych przyczyn. Zaparcia wywołują ból oraz uczucie wzdęcia. Dzieci mogą unikać jedzenia z obawy, że po posiłku dolegliwości się nasilą.

Inne przyczyny braku łaknienia u dzieci

Wyrażanie własnej woli – czasem dzieci chcą pokazać swoją niezależność;

Słodycze i przekąski – dzieci podjadające między posiłkami słodkie przekąski lub słodkie napoje mają mniejszy apetyt.

Brak ruchu na świeżym powietrzu – każdego dnia dzieci powinny spędzać czas na świeżym powietrzu, dzięki któremu zapotrzebowanie na kalorie się zwiększa.

Jak leczyć brak apetytu

Jeśli maluch spożywa zbyt małą ilość kalorii, dodatkowo szybko się męczy i jest blady, wtedy warto umówić się do lekarza pediatry. Lekarz może zalecić dodatkowe badania w celu postawienia diagnozy. Niekiedy może przydać się konsultacja z psychologiem czy gastrologiem jeśli dziecko jest zdrowe a mimo to wykazuje niechęć do jedzenia. Dostępne są także sposoby na brak apetytu, z których rodzice mogą skorzystać.

Sposoby na brak apetytu

W przypadku braku apetytu u dzieci korzystne może okazać się tworzenie interesujących dań, które przykują uwagę dziecka. Warto pamiętać, że dzieci lubią proste dania, z niewielką ilością składników. Można także zachęcić dziecko do tworzenia razem z rodzicem posiłków, gdzie dziecko sam wybierze swoje ulubione dodatki. 

Dobrym krokiem będzie ustalenie stałych godzin spożywania posiłków i przestrzeganie ich przez wszystkich członków rodziny.  

 



Źródło: doz.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska