Wyniki badań naukowców na całym świecie jednoznacznie wskazują, że nasz mózg zdecydowanie łatwiej zapamiętuje to co się dzieje w ruchu. Szybciej i trwalej zapisywane są te informacje, które dynamicznie się zmieniają, przykuwając uwagę dźwiękiem, kolorem itp. Wiedzę tę wykorzystują wizjonerzy tworzący „stores of the future” („sklepy przyszłości”), w których za pomocą nowych technologii tworzone są spersonalizowane reklamy XXI wieku.
Na naszych oczach dokonuje się rewolucja w branży handlu detalicznego. Tradycyjne, osiedlowe sklepy, które odwiedzaliśmy zazwyczaj tylko w celu mniejszych zakupów, przeobrażają się w nowoczesne punkty naszpikowane technologiami, w których można znaleźć szeroki wybór towarów. Podobne metamorfozy przechodzą także duże dyskonty. Dowodem na szybkie tempo zmian jest fakt, że jeszcze niecałą dekadę temu płatności kartą nie były standardem we wszystkich sieciach sklepów. Dziś natomiast trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek placówkę sprzedaży bez terminala płatniczego.
Store of the future
Na łamach „GP” kilkukrotnie dywagowaliśmy, jak będzie wyglądał „store of the future”, co w języku polskim oznacza „sklep przyszłości”. Z naszych analiz jednoznacznie wynika, że stacjonarne punkty sprzedaży staną się czymś w rodzaju showroomów, gdzie świat rzeczywisty będzie przenikał się z wirtualnym. Tego typu punkty już możemy znaleźć w wielu miejscach na świecie. Oczywiście w takich trendach przoduje Azja. Jednak Europa nie chce pozostać w tyle.
Już od przekroczenia progu „sklepu przyszłości” różnego rodzaju nośniki multimedialne będą nam dostarczały informacje o najnowszych okazjach. Papierowe etykiety cenowe zostaną zamienione na cyfrowe. Zwykłe regały zostaną zastąpione inteligentnymi półkami rozpoznającymi produkt, który właśnie wzięliśmy do ręki, co sprawi, że na monitorach obok wyświetlona nam zostanie informacja na jego temat i ewentualne promocje. Ten nowoczesny organizm będą uzupełniały m.in. kamery analizujące mimikę twarzy klienta oraz kierunek patrzenia.
Mózg futurystycznego sklepu
Można by pomyśleć, że im więcej nowoczesnych technologii jest zainstalowanych w sklepie, tym trudniejsze będzie ich skoordynowane zarządzanie. Absolutnie nie. Rozwiązaniem jest tu system Digital Signage. Od razu wyjaśniamy, że funkcjonalność tej technologii nie ogranicza się jedynie do ustawienia wyświetlania aktualnych promocji na multimediach. Oprogramowanie posiada m.in. możliwości analityczne i raportujące, które dostarczają danych o skuteczności prezentowanych treści.
– Jednym z zadań systemu Digital Signage jest to, aby reklama tak skutecznie trafiła do konsumenta, żeby ją zapamiętał nawet nieświadomie. Jeśli klient podczas zakupów trzykrotnie dostrzeże treści dotyczące promocji danego produktu, to gdy finalnie będzie mijał wspomniany produkt , wówczas istnieje dużo większa szansa, że zdecyduje się na jego zakup
– powiedział nam Michał Suski, dyrektor ds. rozwoju w polskiej firmie Dasoft, której jednym z flagowych produktów jest system Digital Signage „Illusion”.
– Na wykorzystywanej technologii zyskuje też wizerunek marki. W dzisiejszych czasach wszystko idzie w stronę digitalizacji. W związku z tym podobne rozwiązania sprawiają, że marka postrzegana jest jako nowoczesna i zdecydowanie bardziej atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów – dodaje przedstawiciel Dasoft, który współpracuje z takimi podmiotami jak: Poczta Polska, Ikea, Orange, T-Mobile i wiele innych.
Coś dla obu stron
Jednak – jak już wcześniej wspomnieliśmy – oprogramowanie Digital Signage posiada więcej możliwości oraz jest dużym udogodnieniem dla zarządców sklepów. Przykładem mogą być etykiety cenowe. W dzisiejszych czasach ceny produktów w sklepach szybko się zmieniają. W średniej wielkości sklepie osiedlowym jest to zazwyczaj kilkadziesiąt pozycji dziennie. Przygotowanie nowych „cenówek”, wydrukowanie ich i podmiana zajmuje określoną ilość czasu. Przy użyciu cyfrowych etykiet i systemu Digital Signage zmiana danych produktów w wielu sklepach jednocześnie (dotyczy to sieci handlowych) odbywa się za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
Ponadto oprogramowanie analizuje płeć konsumenta, wiek, aktualną porę dnia, porę roku oraz pogodę, aby przedstawić maksymalnie spersonalizowaną reklamę. – Jedną z wielu korzyści systemu jest konkretny przekaz dla konsumenta. Sklepowa witryna jest pierwszym kontaktem sklepu z klientem i może przekazać mu informacje o punkcie handlowym jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej odwiedzenia sklepu. Instalacja ekranu z oprogramowaniem Digital Signage omija tradycyjny kanał dystrybucji oraz związane z nim problemy. Odpowiednia zawartość reklamy jest w stanie wpłynąć na decyzję zakupową klienta. tłumaczy Suski.
Co ciekawe, kilka ekranów jest w stanie wyświetlać różnorodne treści i zostać zsynchronizowane tworząc ekran dedykowany ofercie promocyjnej, co z pewnością zwiększy uwagę przechodzących.
Reklama dźwignią handlu
Nie bez powodu mówi się, że reklama jest dźwignią handlu. Warto przypomnieć, że już Mark Twain stwierdził, że „wiele małych spraw stało się wielkimi, tylko dzięki reklamie”. Od dekad wyniki badań naukowców i lekarzy jednoznacznie wskazują, że ludzki mózg o wiele łatwiej zapamiętuje obraz ruchomy, wobec czego zastosowanie reklamy z wykorzystaniem takiej informacji musi przełożyć się na wzbudzenie zainteresowania klienta prezentowaną ofertą.
– Ośrodki takie jak np. Outdoor Advertising Association of America, które zajmują się badaniami nad tym, jak przekaz reklamowy jest zapamiętywany przez klienta, jednoznacznie wskazują, że dynamika treści ma olbrzymie znaczenie
– mówi Michał Suski.
Coś dla obu stron
Jednak – jak już wcześniej wspomnieliśmy – oprogramowanie Digital Signage posiada więcej możliwości oraz jest dużym udogodnieniem dla zarządców sklepów. Przykładem mogą być etykiety cenowe. W dzisiejszych czasach ceny produktów w sklepach szybko się zmieniają. W średniej wielkości sklepie osiedlowym jest to zazwyczaj kilkadziesiąt pozycji dziennie. Przygotowanie nowych „cenówek”, wydrukowanie ich i podmiana zajmuje określoną ilość czasu. Przy użyciu cyfrowych etykiet i systemu Digital Signage zmiana danych produktów w wielu skle-pach jednocześnie (dotyczy to sieci handlowych) odbywa się za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
Ponadto oprogramowanie analizuje płeć konsumenta, wiek, aktualną porę dnia, porę roku oraz pogodę, aby przedstawić maksymalnie spersonalizowaną reklamę. – Jedną z wielu korzyści systemu jest konkretny przekaz dla konsumenta. Sklepowa witryna jest pierwszym kon-taktem sklepu z klientem i może przekazać mu informacje o punkcie handlowym jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej odwiedzenia sklepu. Instalacja ekranu z oprogramowaniem Digital Signage omija tradycyjny kanał dystrybucji oraz związane z nim problemy. Odpowiednia zawartość reklamy jest w stanie wpłynąć na decyzję zakupową klienta. tłumaczy Suski.