Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Będą czytać książki... za karę

Na niecodzienny pomysł wpadł burmistrz miasteczka Luzzara leżącego na północy Włoch. Za obelgi i przemoc słowną na placach i ulicach miasta oraz w internacie, mieszkańcy będą karani... czytaniem książek, oglądaniem dzieł sztuki i spektakli.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Pixabay/CC0 Creative Commons

Wprowadzona w piątek w życie inicjatywa burmistrza Luzzary Andrei Costy ma jasny cel: zminimalizować nienawiść.

Burmistrz zabrania okazywania złości, pretensji czy wściekłości, wyrażanej werbalnie w miejscach publicznych i w wirtualnym świecie mediów społecznościowych, wszelkich aktów mających na celu znieważenie jednostek lub grup osób oraz wszelkiej przemocy

- możemy przeczytać w rozporządzeniu.

Costa wyraził zaniepokojenie przejawami niechęci, nienawiści i uprzedzeń, które - jak twierdzi - stanowią zagrożenie dla całej społeczności. W jego opinii dochodzi do „prawdziwych kampanii medialnego linczu” wobec osób i grup. W obwieszczeniu skierowanym do mieszkańców Luzarry podano również specjalny adres internetowy urzędu gminnego z hasłem „stop niegodziwości”, pod którym można zgłaszać udokumentowane przypadki łamania zakazu, czyli zdjęcia stron internetowych i wiadomości, nagrania audio i wideo, relacje kilku świadków.

Chciałem rzucić kulturowe wyzwanie”

- wyjaśnia Andrea Costa, cytowany przez media.

W naszej społeczności na szczęście oddycha się nadal klimatem solidarności, ale nie chcę, aby aura upadku występująca w innych częściach kraju, gdzie odmawia się dziecku posiłku w stołówce czy zostawia się swojemu losowi słabych i ostatnich, uderzyła i w naszą wspólnotę

 - oświadczył burmistrz.

Najciekawsze są jednak przewidziane kary za łamanie przepisów: wśród nich znalazł się m.in. obowiązek czytania książek z ogłoszonej listy oraz obejrzenia filmów (wśród nich wojennego „Życie jest piękne” Roberto Benigniego i „Filadelfii” Jonathana Demme) oraz kilku sztuk teatralnych ( m.in. „Król Edyp” Sofoklesa i „Medea” Eurypidesa). Wśród dzieł sztuki, które musi zobaczyć sprawca wykroczenia, jest obraz „Nawrócenie świętego Pawła” Caravaggia znajdujący się w Rzymie i freski Giotta w kaplicy Scrovegni w Padwie.
 

 



Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

#Włochy #Luzzara

redakcja