Prezydent Rosji Władimir Putin określił jako „brednie” mówienie o równej odpowiedzialności Adolfa Hitlera i Józefa Stalina za rozpętanie II wojny światowej i ponownie zarzucił państwom europejskim, w tym Polsce, zawieranie umów z Hitlerem w latach 30. XX wieku.
Polska razem z Hitlerem dzieliła Czechosłowację i w istocie porozumiała się o wprowadzeniu wojsk do Czechosłowacji – powiedział Putin w wywiadzie dla agencji TASS. Jego zdaniem Hitler zastrzegł, aby wojsk nie wprowadzać tego samego dnia, aby "nie przeszkadzać sobie wzajemnie". Putin ocenił to jako "zmowę" i zapewnił, że "wszystko jest w dokumentach".
Argumentował, że przywódcy państw europejskich w okresie przed II wojną zawierali porozumienia z Hitlerem, tymczasem Stalin "nie splamił się bezpośrednimi kontaktami" z Hitlerem. Wyraził opinię, że układ monachijski z 1938 roku "był pierwszym krokiem do rozpętania II wojny światowej".
Rosyjski prezydent zapewnił ponadto, że Rosja potępiła tajne protokoły będące częścią paktu Ribbentrop-Mołotow. Dodał następnie:
Ale niech i inne kraje powiedzą uczciwie, jak one oceniają zachowanie swoich władz w tym czasie. Niech powiedzą o tym uczciwie, a nie wysuwają (...) absolutnie zmyślone zarzuty czy pretensje.
Na uwagę, że nie został zaproszony do Polski na obchody 75-lecia wyzwolenia Auschwitz w styczniu br., Putin odparł: Nie zaprosili - i nie trzeba! Pytany o wypowiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas obchodów w Polsce rosyjski przywódca odparł, że Zełenski "chce być miły dla obecnych władz Polski" i dodał, że jego zdaniem władze polskie "popełniają bardzo duży błąd".