Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wystawa o Powstaniu Warszawskim w wiedeńskim Muzeum Historii Wojskowości

Pamięć o bohaterach naszej wspólnej wolności jest obowiązkiem kolejnych pokoleń. (…) Zbrojny zryw mieszkańców Warszawy i ich bohaterska 63-dniowa walka o wyzwolenie miasta są jednym z wielu przykładów poświęcenia, cierpienia, ale także odwagi i męstwa Narodu Polskiego, który od pierwszych dni niemieckiej okupacji stawiał czoła najeźdźcy. Od lat rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stanowi symbol ofiary złożonej przez warszawiaków w imię wolności Polski i Europy – napisał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w liście odczytanym w podczas otwarcia wystawy poświęconej Powstaniu Warszawskiemu.

polnisches–Institut.at

Ekspozycja „Walka o wolność. Powstanie Warszawskie 1944” prezentowana jest w jednym z najważniejszych na świecie muzeów poświęconych historii wojskowości – wiedeńskim Heeresgeschichtliches Museum. Przygotowało ją Muzeum Powstania Warszawskiego przy wsparciu Instytutu Polskiego w Wiedniu.

To ważne, że już dzisiaj możemy zaprezentować w Wiedniu wystawę o Powstaniu i historii okupowanej podczas II wojny światowej Polski wszystkim odwiedzającym muzeum.

– powiedział dyrektor Instytutu Rafał Sobczak.

\"\"

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu przypomniał, że po wojnie powstańcy warszawscy zostali uznani przez władze komunistyczne za wrogów.

31 lipca 2004 w przeddzień sześćdziesiątej rocznicy wybuchu powstania dzięki inicjatywie ówczesnego prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Otwarcie muzeum stało się jednym z najważniejszych wydarzeń i początkiem powrotu powszechnej pamięci o Powstaniu i Powstańcach.

– podkreślił.

Gościem honorowym uroczystości była łączniczka Powstania Warszawskiego oraz żołnierz Armii Krajowej Anna Lehr-Spławiński. Wicedyrektor Muzeum Historii Wojskowości dr Christoph Hatschek, w przemowie powitalnej oddał jej cześć oraz podkreślił rolę w pielęgnowaniu pamięci o historii Polski i Europy.

Osobista historia czyni te szczególną wystawę bardziej zrozumiałą dla współczesnego odbiorcy, pomaga zrozumieć naszą wspólną przeszłość i lepiej kształtować przyszłość.

– powiedział.

W otwarciu wystawy uczestniczyli także m.in. ambasadorowie Polski oraz Niemiec, przedstawiciele austriackiego Parlamentu, austriackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz austriackich instytucji naukowych, a także zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski.

 



Źródło: polnisches-institut.at, dzieje.pl

#wystawa #Wiedeń #Powstanie Warszawskie #Muzeum Wojskowości

Magdalena Łysiak