Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku sprostowało błędy na swoich stanowiskach w wystawie stałej. Dziś przedstawiono czego dotyczą poprawki.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki wcześniej zaznaczał, że wystawa ma duży potencjał, ale są w niej rzeczy do poprawy, gdyż jego zdaniem zawiera ona „wyraźne błędy”.
Już zmieniony został film kończący zwiedzanie wystawy głównej. Film zilustrowany był znaną melodią „The House of the Rising Sun”, jednej z najsłynniejszej folkowych ballad, której tematem jest żal kobiety, która zmarnowała sobie życie w domu uciech. Muzyka ta użyta w tej sytuacji budziła sprzeciw wielu środowisk.
Od jutra zwiedzający zobaczą animowany film „Niezwyciężeni” – pokazujący walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku.
Poprawiona zostanie również informacja dotycząca szeregów podziemnej Armii Krajowej, która liczyła 380-400 tys. żołnierzy, nie jak wcześniej podano 35-40 tys.
Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej zapewniał, że zmieni kłamliwe informacje na wystawie stałej Muzeum do końca grudnia 2017 r.
W sprawie zmian wcześniej interweniowali weterani.
Prosimy o natychmiastowe sprostowanie błędów oraz wyciągnięcie konsekwencji personalnych wobec winnych rażącego zaniedbania
– nie kryli oburzenia kombatanci po obejrzeniu wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. W oficjalnym liście protestowali przeciwko zaniżaniu liczby żołnierzy Armii Krajowej w ekspozycji muzealnej.
Czuję się w obowiązku zaprotestować przeciwko umieszczeniu w ekspozycji muzealnej kłamliwego tekstu oceniającego szeregi podziemnej Armii Krajowej na 35-40 tys. żołnierzy. Powszechnie wiadomo, że siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego liczyły ok. 380-400 tys. żołnierzy- ochotników i stanowiły największą formację ruchu oporu w okupowanej Europie
– pisał w liście prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, prof. dr hab. Leszek Żukowski.