Określenie „Zbrodnia Katyńska” obejmuje szeroki zakres masowych sowieckich mordów na polskich oficerach, funkcjonariuszach i urzędnikach – elicie polskiej inteligencji. W samym Lesie Katyńskim pochowano tylko więźniów z obozów w Kozielsku, ale cała Zbrodnia Katyńska, jak wynika z notatki nr 794/B Ławrientija Berii z 2 marca 1940 roku, miała objąć rozstrzelanie oficerów i funkcjonariuszy służb mundurowych z trzech obozów w Ostaszkowie, Starobielsku oraz Kozielsku, łącznie 14 700 osób, a dodatkowo mord na dalszych tysiącach więźniów na terenach Ukrainy i Białorusi.
13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to data symboliczna: w tym dniu w 1943 roku świat dowiedział się o zbrodni, a dokładnie 47 lat później ZSRR oficjalnie przyznał się do jej popełnienia. Sowieckie sprawstwo od początku nie budziło większych wątpliwości, ale machiny propagandowe totalitarnych reżimów ZSRR i Niemiec wykorzystywały kwestię katyńską do swoich celów.
13 kwietnia 1943 r. Radio Berlin podało oficjalny komunikat o odnalezieniu w Lesie Katyńskim ciał ok. 10 tys. pomordowanych przez NKWD polskich oficerów. Niemcy przystąpili do nagłaśnianych propagandowo ekshumacji z udziałem międzynarodowych komisji.
– mówi dr Jerzy Rohoziński z Instytutu Pileckiego. Rosjanie wyparli się zbrodni, dając początek tzw. kłamstwu katyńskiemu, fałszywie przypisując sprawstwo Niemcom i na długie dekady narzucając oficjalną, nieprawdziwą wersję krajom bloku komunistycznego.
W styczniu 1944 r. swój raport opublikowała tzw. Komisja Burdenki i ta kłamliwa wersja obowiązywała po tej stronie „żelaznej kurtyny”, także w PRL, przez prawie półwiecze. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR oficjalnie przyznały, że „była to jedna z cięższych zbrodni stalinizmu”. W tym roku przypada 80-lecie tej strasznej zbrodni, której realizacja zaczęła się 3 kwietnia 1940 r. i trwała do lipca 1941 r. pochłaniając, zgodnie z danymi KGB z 1959 roku, około 22 tys. ofiar.
– dodaje naukowiec.
W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej podczas akcji #zostańwdomu Instytut Pileckiego przygotował bogatą ofertę działań online:
Instytut zaprasza do obserwowania działań Instytutu na Facebooku: facebook.com/InstytutPileckiego