Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Kultura i Historia

Panteon śląski

Panteon Górnośląski ma powstać w podziemiach archikatedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach, upamiętniając setną rocznicę powrotu do Macierzy części Górnego Śląska w 1922 r., a także zasłużonych dla polskości tych ziem twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy. Historia Śląska zostanie przybliżona poprzez prezentację życia i osiągnięć najważniejszych postaci związanych z administracją i polityką, nauką i szkolnictwem, kulturą i sportem, przemysłem i życiem duchowym.

W poniedziałek w Katowicach odbyła się konferencja Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej, będąca zwieńczeniem pierwszego etapu prac projektu Panteon Górnośląski — badania naukowe prowadzonego w ramach programu DIALOG Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Jak poinformował w poniedziałek koordynujący przedsięwzięcie ks. dr hab. Henryk Olszar, w katowickiej katedrze trwają już prace budowlane, a równolegle toczą się prace nad merytorycznym kształtem planowanej ekspozycji.

Na razie zostało wybranych 160 postaci i przygotowujemy leksykon Panteonu Górnośląskiego, prezentujący zarówno tych, którzy się tu urodzili, jak i tych, którzy przybyli z całym bagażem swoich doświadczeń i przysłużyli się tej ziemi. Gotowych jest już 85 proc. biogramów.

 – powiedział ks. Henryk Olszar. Dodał, że są wśród nich zarówno katolicy, jak i przedstawiciele innych wyznań. 

List do uczestników poniedziałkowej konferencji w Katowicach skierował prezydent Andrzej Duda. W przesłaniu, odczytanym przez społeczną doradczynię prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, wyraził uznanie za inicjatywę i działania na rzecz zachowania bogactwa kulturowo-społecznego ziemi śląskiej, w tym dziedzictwa Powstań Śląskich.

 

 

Reklama