10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Obrazy II wojny światowej w materiałach fotograficznych i filmowych

Archiwum IPN opublikowało zbiór ok. 128 tys. fotografii dokumentujących zbrodnie niemiecko-nazistowskie w Polsce pt. Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Z każdym rokiem odchodzą świadkowie II wojny światowej i okupacji, coraz częściej ich relacje będą zastępować obrazy – podkreśla prezes IPN Jarosław Szarek.

ipn.gov.pl

Publikacja została zaprezentowana na konferencji naukowej Obrazy II wojny światowej w materiałach fotograficznych i filmowych, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie. Spotkanie - już po raz jedenasty - zorganizowało Archiwum IPN z okazji Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego, na którym poruszana była tematyka dokumentacji pozaaktowej, czyli m.in. fotografii archiwalnych, nagrań dźwiękowych i wideo.

Dokumentacja archiwalna to fundament i jeden z najważniejszych celów działalności IPN, który się nią opiekuje - stwierdził otwierając spotkanie archiwistów prezes IPN. Przypomniał przy tym, że zasób archiwalny Instytut wynosi obecnie prawie 100 km bieżących dokumentów, ok. 40 milionów fotografii, a także ok. 5 tysięcy filmów.

To gigantyczny zasób, który mamy za zadanie zbadać, ale także udostępnić i upowszechnić. - mówił Szarek.

Podkreślił też, że II wojna światowa w zasobie archiwalnym IPN stanowi przejmujące świadectwo wydarzeń, których początek miał miejsce 80 lat temu. Ze względu na upływający czas - zwrócił uwagę - odchodzą świadkowie wojny i okupacji i dlatego coraz częściej ich relacje będą zastępować materiały audiowizualne. Podał przy tym przykład znajdującej się w IPN kolekcji amerykańskiego fotografa Juliena Bryana, który we wrześniu 1939 r. ukazał tragedię upadającej Warszawy. Prezes IPN zaznaczył, że coraz rzadsze będą sytuacje, w których mogą przemawiać bohaterowie obrazów sprzed 80 lat, jak np. Kazimiera Mika (na znanej fotografii Bryana to dziewczynka rozpaczająca po śmierci siostry) czy Zygmunt Aksienow (chłopiec na gruzach Warszawy trzymający klatkę z kanarkiem).

Prezes IPN zaprezentował także wydaną w ostatnim czasie dwutomową publikację Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej. To rezultat - jak podkreśla IPN - kilkunastoletniej pracy nad opracowaniem zdjęć jednej z najważniejszych kolekcji fotografii historycznej. To także pierwsze tak szczegółowe omówienie zawartości tej kolekcji, mające ułatwiać korzystanie z zebranych w niej zdjęć.

 

 



Źródło: pap.pl, ipn.gov.pl

#IPN #archiwum IPN #fotografie #zbrodnie niemieckie #publikacja

redakcja