9 września 2018 r. od godz. 12.00 Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce i Fons Projects zapraszają na kolejną edycję Niespodziewanego Początku Jesieni. Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już szesnaście lat. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona będzie kulturze łotewskiej.
Łotwa, podobnie jak Polska, w tym roku świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowały o wyborze właśnie tego kraju. Mimo iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o Łotwie, tymczasem ma ona bardzo dużo do zaoferowania.
- piszą organizatorzy.
Głównymi atrakcjami orońskiego spotkania będą występy zespołów pieśni i tańca „Rūtoj” i „Gauja” oraz Jeleny Matuli & Friends Band Riga. Zespół „Gauja” z Valmiery jest odpowiednikiem naszego „Mazowsza”, zaprezentuje muzykę oraz tańce ludowe na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Jelena Matula, znana w Polsce jako finalistka „The Voice of Poland”, wykona łotewskie, polskie i światowe przeboje. Z Poznania przyjedzie zespół „Dziwy”, grający muzykę rockową w oparciu o motywy łotewskie.
Impreza obfituje również w atrakcje dla dzieci: najmłodsi obejrzą przedstawienie „Bajkowa Łotwa”, w którym wystąpią dzieci polskie i łotewskie. Scenografię do spektaklu wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Radomiu, ich prace wezmą udział w konkursie, który rozstrzygnięty zostanie podczas festynu. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Ambasada Republiki Łotewskiej w Warszawie.
Wiele atrakcji zaplanowano również poza sceną. Przybyli do Orońska będą mieli okazję wspólnie tkać megabieżnik o długości 15 m lub indywidualnie krajkę na bardku (rodzaj prostego krosna), ponadto wziąć udział w konkursie wiedzy o Łotwie czy w grze terenowej. Dla wszystkich uczestników konkursu i gry przewidziano nagrody.
Tradycyjnie, nie zabraknie konkursów z nagrodami, placu zabaw dla dzieci oraz zajęć ogólnorozrywkowych (kule wodne, zjeżdżalnia, żyroskop, tarcza strzelecka), jak i typowych dla instytucji – toczenia na kole i lepienia w glinie.
Jak co roku w programie przewidziano degustację potraw kuchni prezentowanego kraju. Powszechnie znany jest czarny balsam, ale czy ktoś jadł szary groch? Będzie okazja do spróbowania tych i wielu innych specjałów kuchni łotewskiej, które będą serwowane przez Łotyszy na kilku stoiskach gastronomicznych. Ci, którym do gustu przypadną smaki łotewskie będą mogli kupić produkty spożywcze, z których w domu sami przygotują potrawy typowe dla tego regionu.
- zachęcają inicjatorzy akcji.
To również święto sportu: młodzieżowe drużyny z Łotwy i Polski – JDFS Alberts i „Oronka” – rozegrają międzynarodowy mecz na stadionie „Oronki”.
Do Orońska można już dojechać starą drogą nr 7, bez konieczności objazdu. Na niezmotoryzowanych będą czekały autobusy firmy Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem) o godz. 12:00 i 13:30 oraz powrotne 18:30 i 20:00. Patronat honorowy na festynem objął Prezydent Miasta Radomia, partnerem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.