Najbardziej osobista książka Stanisława Srokowskiego, pisarza od lat upominającego się
o sprawiedliwość i szacunek dla ofiar rzezi kresowej.
To antologia i chronologia zbrodni ukraińskiego ludobójstwa na Kresach, która pozwoli czytelnikowi uporządkować swoją wiedzę na ten ciągle zakłamywany temat.
- WSPOMNIENIA Z WRZEŚNIA 1939 r.
- RELACJA OJCA I OPOWIEŚĆ MATKI
- RĄBALI NAS JAK KURY NA KLOCU
- ZACHOWANIE SOWIETÓW, BIAŁORUSINÓW I ŻYDÓW
- TERROR OUN WOBEC RODAKÓW
- ZACHOWANIE KOŚCIOŁA UNICKIEGO
- UKRAIŃSKIE GWAŁTY NA POLKACH
- 362 SPOSOBY MORDOWANIA POLAKÓW
Każdy badacz historii po przeczytaniu tej książki będzie już wiedział na pewno, że początki masowych ukraińskich mordów sięgają września 1939 roku, a kończą się dopiero w 1947 roku, ogarniając swoim zasięgiem aż siedem województw.
W prezentowanych świadectwach i innych dokumentach zachowaliśmy ich pierwotny, oryginalny kształt, nawet wtedy, kiedy wydawał się nam niezgrabny lub niezgodny z normami gramatycznymi.
Krew niewinnych ofiar nadal woła o sprawiedliwość.
O autorze:
Stanisław Srokowski - urodzony w roku 1936 w Hnilczu (woj. tarnopolskie). Jest znanym prozaikiem, poetą i dramaturgiem, autorem m.in. słynnej trylogii kresowej „Ukraiński kochanek”, „Zdrada” i „Ślepcy idą do nieba”. Za tom opowiadań kresowych Nienawiść został wyróżniony w 2007 r. nagrodą im. Józefa Mackiewicza. Wypędzony w 1945 r. wraz z rodziną z Kresów, osiedlił się w Mieszkowicach w woj. szczecińskim; obecnie mieszka we Wrocławiu. Był m.in. nauczycielem, w latach 1970-1981 dziennikarzem tygodnika „Wiadomości”, prowadził też działalność opozycyjną w „Solidarności Walczącej”. Współorganizator związków twórczych
i stowarzyszeń naukowych we Wrocławiu. Wyjątkową jego książką jest monografia rodzinnej wsi Hnilcze, prawda, pamięć i ból, w której ukazał dramat ludobójstwa.