Jeśli nie umiemy się upomnieć o tych, którzy ginęli w okrutny sposób, tylko dlatego, że byli Polakami, nie zasługujemy na miano wspólnoty.
Najbardziej osobista książka Stanisława Srokowskiego, pisarza od lat upominającego się
o sprawiedliwość i szacunek dla ofiar rzezi kresowej.
To antologia i chronologia zbrodni ukraińskiego ludobójstwa na Kresach, która pozwoli czytelnikowi uporządkować swoją wiedzę na ten ciągle zakłamywany temat.
Każdy badacz historii po przeczytaniu tej książki będzie już wiedział na pewno, że początki masowych ukraińskich mordów sięgają września 1939 roku, a kończą się dopiero w 1947 roku, ogarniając swoim zasięgiem aż siedem województw.
W prezentowanych świadectwach i innych dokumentach zachowaliśmy ich pierwotny, oryginalny kształt, nawet wtedy, kiedy wydawał się nam niezgrabny lub niezgodny z normami gramatycznymi.
Krew niewinnych ofiar nadal woła o sprawiedliwość.
Stanisław Srokowski - urodzony w roku 1936 w Hnilczu (woj. tarnopolskie). Jest znanym prozaikiem, poetą i dramaturgiem, autorem m.in. słynnej trylogii kresowej „Ukraiński kochanek”, „Zdrada” i „Ślepcy idą do nieba”. Za tom opowiadań kresowych Nienawiść został wyróżniony w 2007 r. nagrodą im. Józefa Mackiewicza. Wypędzony w 1945 r. wraz z rodziną z Kresów, osiedlił się w Mieszkowicach w woj. szczecińskim; obecnie mieszka we Wrocławiu. Był m.in. nauczycielem, w latach 1970-1981 dziennikarzem tygodnika „Wiadomości”, prowadził też działalność opozycyjną w „Solidarności Walczącej”. Współorganizator związków twórczych
i stowarzyszeń naukowych we Wrocławiu. Wyjątkową jego książką jest monografia rodzinnej wsi Hnilcze, prawda, pamięć i ból, w której ukazał dramat ludobójstwa.