10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Jak naprawdę zginął Piotr Bartoszcze? Zobacz film „Śmierć w środku zimowej nocy”

Na zamówienie Fundacji Niezależne Media powstał film „Piotr Bartoszcze - śmierć w środku zimowej nocy” opisujący dramatyczne wydarzenia z okresu stanu wojennego. Specjalnie dla czytelników portalu niezalezna.pl zamieszczamy link do obejrzenia filmu w całości. W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbyło się spotkanie z dziennikarzami, podczas którego przedstawione zostały nowe ustalenia związane z postępowaniem w sprawie okoliczności śmierci Piotra Bartoszcze, działacza opozycji w PRL. Instytut Pamięci Narodowej przyznaje, że w świetle najnowszych ustaleń należy przyjąć, że Piotr Bartoszcze najprawdopodobniej został zamordowany.

vod.gazetapolska.pl

- Na tę chwilę przyjmujemy ponad wszelką wątpliwość, że Piotr Bartoszcze nie zginął w wyniku wypadku, ale że został zamordowany. W tej chwili podejmujemy wszelkie czynności, żeby ustalić sprawców tego zdarzenia.  Czynności, które przeprowadziliśmy do tej pory nie dają żadnych podstaw do przyjęcia, że do zabójstwa Piotra Bartoszcze doszło na podłożu kryminalnym, a wręcz odwrotnie. Przesłanki, które do tej pory zebraliśmy wskazują, że ta śmierć miała związek z jego działalnością związkową  - powiedział dziś szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski.

Jednocześnie IPN odnosi się bardzo krytycznie do opinii w tej sprawie, która została wydana w 1984 r.

- Nastąpiło wiele uchybień, poginęły z tej sprawy ślady; wiele okoliczności nie zostało wyjaśnionych. (...) Między 1990 a 1995 r. nie znaliśmy zasobów po byłej Służbie Bezpieczeństwa. Dzisiaj nasza wiedza i rozpoznanie archiwum jest zupełnie inne, w związku z czym nasze możliwości też są zupełnie inne  - podkreśla  szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski.


CZYTAJ WIĘCEJ: IPN o śmierci Piotra Bartoszcze: To prawdopodobnie morderstwo
 
ZOBACZ FILM Fundacji Niezależne Media powstał film „Piotr Bartoszcze - śmierć w środku zimowej nocy”:
 
\"\"

Piotr Bartoszcze był jednym z organizatorów struktur związkowych Solidarności Chłopskiej, uczestnikiem strajków rolniczych i sygnatariuszem porozumień bydgoskich w kwietniu 1981 r., które poprzedzały rejestrację NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.

Zaginął w tajemniczych okolicznościach między 7 a 8 lutego 1984 r. podczas rozwożenia podziemnych wydawnictw. Pierwsze śledztwo w tej sprawie umorzone zostało w maju 1984 r., kolejne w 1995 r. Na wniosek rodziny zostało podjęte po raz trzeci. Szef pionu śledczego IPN tłumaczył pod koniec marca br., że przyczyna zgonu P. Bartoszcze (pośrednia i bezpośrednia) nie została do tej pory w sposób przekonujący ustalona.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, vod.gazetapolska.pl

#Instytut Pamięci Narodowej #film #IPN #PRL #stan wojenny #Piotr Bartoszcze

redakcja