Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Imigranci uwiecznieni na wysublimowanych zdjęciach Remiego Uranta. WYSTAWA

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, 20 lutego (środa) o g.19, otwiera wystawę fotografii absolwenta warszawskiego ASP, Remiego Uranta. Podejmowany przez młodego artystę temat tożsamości w warunkach przejściowych między kulturą rodzimą a “nowym domem”, wpisuje się w badawcze i edukacyjne zainteresowania muzeum.

Wystawa od 20 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym
Wystawa od 20 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym
fot. PME/mat.pras.

Cykl 48 portretów przedstawia młode osoby, które przyjechały do Polski z różnych stron świata i z różnych powodów, nie zawsze dlatego, że uciekli przed wojną, prześladowania politycznymi czy z powodów finansowych. Młodzi ludzie często podróżują, aby zdobyć wykształcenie, poznać nowy język, doświadczyć życia w innym kraju. Osoby te często doświadczają stanu, w którym ich dom ani nie jest do końca tam, ani nie jest do końca tu. Są pomiędzy, zawieszone.

Podpis do każdego z portretów stanowi drugie, mniejsze zdjęcie z ważnym dla tej osoby przedmiotem, który kojarzy jej się z miejscem pochodzenia. Ponadto, na wystawie odtwarzane są zapętlone wypowiedzi bohaterów projektu, którzy opowiadają o powodach przyjazdu do Polski oraz o przedmiotach, które przynieśli. Wypowiedzi te już nie są przypisane do konkretnych portretów. Indywidualne historie jednostek są bowiem jedynie pretekstem do szerszej dyskusji, w której pada szereg pytań: Jaki jest nasz związek z miejscem poprzez przedmioty? Co łączy nas z rodzinnymi stronami? Jakiego rodzaju przedmioty mają dla nas specjalną wartość?…

Wernisaż: 20 lutego, g. 19. Więcej o wystawie TUTAJ.Wystawa potrwa do 3 marca 2019 r. Wstęp wolny.

 



Źródło: mat.pras., niezalezna.pl

#uchodźcy #imigranci #Remi Urant #Państwowe Muzeum Etnograficzne #wystawa

redakcja