Ukończono prace remont Villi Musica w Wejherowie, która jest siedzibą Muzeum Piaśnickiego. Placówka gromadzi zbiory dotyczące niemieckich zbrodni w Piaśnicy oraz martyrologii narodu polskiego i innych narodów na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1945. „Otwieramy dziś kolejne bardzo ważne polskie muzeum, znoszące kolejną białą plamę w upamiętnianiu polskiej historii – upamiętnianiu najważniejszych i decydujących o naszej tożsamości wydarzeń. Piaśnica to „Pomorski Katyń” – jeden z masowych mordów niemieckich, wpisujących się w niemiecki plan wymordowania polskich elit i unicestwienia polskiego państwa. Przesłanie ofiar Piaśnicy jest aktualne i w obliczu brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainie u polskich granic, w obliczu presji Zachodu na osłabienie naszej suwerenności, musimy o tym szczególnie pamiętać” – mówił wicepremier Piotr Gliński.
Wskazując, że niemiecka zbrodnia piaśnicka symbolizuje całą zagładę polskiej inteligencji w czasie II wojny światowej, wicepremier podkreślił, jak wiele pozostało w tym obszarze do zbadania i upamiętnienia. Mimo upływu 77 lat od zakończenia wojny wciąż nie znana jest liczba ofiar – w Piaśnicy, w Łodzi, w Bydgoszczy i wielu innych miejscach, gdzie Niemcy już w 1939 roku zapoczątkowali zbrodnię ludobójstwa na polskich elitach. Szef resortu kultury zaznaczył, że siedziba Muzeum Piaśnickiego mieści się w szczególnym miejscu - Villi Musica, zamieszkałej przed wojną przez znanego lekarza, społecznika Franciszka Panka, którego dwie córki z pięciorga dzieci – Kazimiera i Stanisława – zostały rozstrzelane w Piaśnicy, a ich dom stał się siedzibą miejscowego Gestapo i miejscem kaźni polskich patriotów.
Tu torturowano, męczono i stąd wywożono na rozstrzelanie. Jest to więc miejsce święte i miejsce najlepsze dla przedstawienia dramatycznej i tragicznej historii piaśnickiej. Lokalna społeczność od lat starała się, aby w tym miejscu powstała instytucja pamięci i jest bardzo ważne, że wreszcie po tylu latach udało nam się to zrobić.
– powiedział prof. Piotr Gliński.
Villa Musica została zbudowana w 1926 roku. Swą architekturą nawiązuje do dworku Milusin Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W okresie przedwojennym willa pełniła funkcję salonu kulturalnego miasta. Po wybuchu II wojny światowej, w roku 1939, obiekt zajęli Niemcy i urządzili tam lokalną siedzibę Gestapo, z której kierowano działaniami prowadzonymi w piaśnickich lasach. W piwnicach domu i ogrodzie magazynowano odzież i przedmioty zrabowane zamordowanym. Podczas eksterminacji ludności na Pomorzu Niemcy zamordowali tysiące osób, wśród których byli przedstawiciele polskiej inteligencji, cudzoziemcy, a także pacjenci niemieckich szpitali psychiatrycznych przywożeni z III Rzeszy. Wśród ofiar zbrodni piaśnickiej znalazły się też córki doktora Franciszka Panka – nauczycielki Kazimiera i Stanisława Pankówny.
Villa Musica przeszła generalny remont, który umożliwi prowadzenie w budynku działalności muzealnej. Działalność Muzeum nawiązywać będzie także do roli salonu kulturalnego, jaką willa pełniła przed II wojną światową.