W Mińsku odbyła się w czwartek premiera białoruskojęzycznej wersji filmu „Azyl”, opowiadającego historię polskiego małżeństwa Żabińskich – którzy w czasie wojny ratowali Żydów, ukrywając ich w warszawskim zoo. W pokazie wzięli udział ambasadorowie Polski i Izraela.
„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – mówił ambasador Konrad Pawlik, cytując zaczerpnięte z Talmudu słowa widniejące na medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem osobom, które z narażeniem życia ratowały Żydów w czasie II wojny światowej.
Przypominając opisaną w filmie historię Antoniny i Jana Żabińskich, ambasador RP podkreślił, że wśród ponad 26 tys. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata było 6,7 tys. Polaków i ponad 600 Białorusinów.
Pawlik mówił również o tym, że w 2016 roku w Markowej otwarto muzeum poświęcone pamięci Polaków, którzy w czasie wojny ratowali Żydów.
Po 80 latach jest coraz mniej ludzi, którzy pamiętają o Holokauście
- mówił ambasador Izraela na Białorusi Alon Shoham.
Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy pomagają nam przypominać o tym światu. Jesteśmy wdzięczni Polsce, która przekazuje tę pamięć młodym ludziom
– dodał.
Film „Azyl” (The Zookeeper’s Wife), wyreżyserowany przez Niki Caro, opowiada historię polskiego dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny, którzy w czasie II wojny światowej w swoim domu i na terenie ogrodu zoologicznego ukrywali i uratowali blisko 300 Żydów. Za swoją działalność zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
CZYTAJ WIĘCEJ: Miła niespodzianka – „Azyl” to film o propolskim przesłaniu. RECENZJA
W wersji białoruskojęzycznej film został pokazany w ramach projektu „Weekendy Białoruskie” przy wsparciu firmy Velcom i Instytutu Polskiego w Mińsku. „Azyl” przez trzy dni będzie wyświetlany w mińskim kinie „Moskwa”, zaplanowano także pokazy w Brześciu i Grodnie.