Tytułowe „Fantasmagorie” stanowią odwołanie do fantastycznych wizji będących efektem pobudzenia wyobraźni. Artysta sam mawia, że nigdy „nie zmyśla”. Swoje malarskie tematy czerpie z otaczającej go codzienności. W twórczości Zaborowskiego dostrzec można łatwość w operowaniu odmiennymi konwencjami artystycznymi. To zarówno realizm spod znaku Edwarda Hoppera oraz Luciana Freuda, jak i rozwiązania charakterystyczne dla twórców reprezentujących nurt fowizmu, surrealizmu, a także pop-artu.
Na wystawie powracają tematy szczególnie uprzywilejowane w odczuciu artysty. To piękno i zmysłowość kobiecego ciała, a także uniwersalność przekazów zawartych w starożytnych mitologiach i biblijnych opowiadaniach. Drugim tematem, często eksponowanym na obrazach artysty jest wątek przebrania. Maski skrywają oblicza nie tylko uczestników karnawału, ale także postaci ze słynnego obrazu Velázqueza. W pracach Zaborowskiego ten rekwizyt skłania do nietypowych zachowań, zamiany ról i chwilowego przeobrażenia tożsamości. Płótna uwrażliwiają widzów również na fenomenalne warsztatowe rozwiązania. Artysta podkreśla, że poprzez przemyślaną i dopieszczoną formę oddziałuje na emocje i skłania do refleksji.
Na wystawie zaprezentowany zostanie szeroki przekrój prac artysty. Wśród 28 obiektów pojawią się zarówno rysunki, prace na papierze jak i malarstwo, w tym najnowsze płótna.
Wystawa: 18-31 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny.