Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Czerwiec ’76. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza

Tak zatytułowana jest wystawa, którą obecnie można oglądać w budynku Senatu RP.

czerwiec76.ipn.gov.pl
czerwiec76.ipn.gov.pl
Tak zatytułowana jest wystawa, którą obecnie można oglądać w budynku Senatu RP. Przygotowana została przez Stowarzyszenie Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym w Radomiu oraz Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w tym mieście. Ekspozycja ma skłaniać ku chwilom zadumy i oddawać hołd tym, którzy w imię wolności przeciwstawili się haniebnym działaniom komunistycznej dyktatury. Roman Kotlarz stał się niejako twarzą, symbolem Radomia’76, wydarzeń, które na wiele lat w dramatyczny sposób określiły zbiorowy los tego miasta. Jest także symbolem pewnej formacji polskich księży, którzy za swoją niezłomną postawę, podobnie jak bł. Jerzy Popiełuszko, zapłacili najwyższą cenę – cenę życia.

Przekonanie o wolnej Polsce nie może zamykać drogi do ukazywania istoty cierpienia i ofiary poniesionej przez naszych rodaków w imię wolności i sprawiedliwości. Przybliżanie realiów tamtych czasów jest wyrazem naszego szacunku, patriotyzmu i nauką dla młodego pokolenia. Jeżeli obowiązkiem Polaków jest zachowanie pamięci o ważnych wydarzeniach nieodległej historii, to obowiązkiem polskich władz jest jej podtrzymywanie – mówił wicemarszałek Adam Bielan podczas uroczystości otwarcia. 

fot. Katarzyna Czerwińska

Jego zdaniem wystawa ukazuje prawdę o trudnych czasach połowy lat 70. XX wieku, naznaczonych heroicznymi zmaganiami o godność człowieka, a także ofiarą poniesioną przez tych, którzy mieli odwagę stanąć po stronie prześladowanych. Jedną z takich osób był śp. ks. Roman Kotlarz, duchowny, który błogosławił radomskich robotników upominających się o swoje prawa. Był niezłomnym duszpasterzem na szlaku walki o wolność ojczyzny.

fot. Katarzyna Czerwińska

W 41. rocznicę Czerwca’76 wystawa, oprócz sylwetki bohaterskiego księdza, przypomina także – godzina po godzinie – dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce 25 czerwca 1976 r., kiedy na ulice Radomia wyszli robotnicy z kilkudziesięciu zakładów pracy w proteście przeciwko zapowiedzianym drastycznym podwyżkom cen żywności. 

fot. Katarzyna Czerwińska

Radomianie zapłacili za swój bunt bardzo wysoką cenę. Zatrzymano ponad 600 osób, poddanych następnie brutalnym represjom. Blisko 250 osób skazano w pokazowych procesach na kary nawet 10 lat więzienia. O Radomiu zaczęto mówić: „miasto z wyrokiem”. Wydarzenia radomskie zachwiały jednak komunistyczną władzą, doprowadziły też do powstania Komitetu Obrony Robotników ‒ pierwszej jawnej organizacji opozycyjnej.

 



Źródło: senat.gov.pl

#Senat #wystawa #Kotlarz #ksiądz