23 października 1950 r. rozpoczął się proces byłych członków Okręgu Wileńskiego AK. Na ławie oskarżonych zasiedli: ppłk Antoni Olechnowicz, kpt. Henryk Borowski „Trzmiel”, mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, ppor. Lucjan Minkiewicz „Wiktor”, Lidia Lwow „Lala”, Wanda Minkiewicz „Danka”.
Szendzielarz nie zaprzeczał swojemu udziałowi w podziemiu antykomunistycznym, nie prosił też o łaskę. 2 listopada 1950 r. wszyscy mężczyźni zostali skazani przez sędziego Mieczysława Widaja na wielokrotną karę śmierci. Major „Łupaszka” dostał osiemnaście wyroków śmierci.

Szczątki „Łupaszki” zidentyfikowano w 2013 r. w wyniku ekshumacji przeprowadzonych przez IPN na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika w 2016 r. został pochowany z wojskowym ceremoniałem na Wojskowych Powązkach.
– powiedział prezydent RP Andrzej Duda na pogrzebie płk. Zygmunta Szendzielarza.Dziś, po 65 latach, poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez państwowe uroczystości pogrzebowe, przywracamy godność Polsce. Godność, którą kiedyś ci, którzy katowali i zamordowali Zygmunta Łupaszkę, podeptali; którą przez zacieranie pamięci, razem z Żołnierzami Niezłomnymi wrzucili do bezimiennych dołów. Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzeczpospolitą, z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi
Reklama