Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

Fotel papieski służący Janowi Pawłowi II podczas pobytu na Jasnej Górze w 1979 roku, używane przez papieża szaty i przedmioty liturgiczne, a także liczne papieskie dary znalazły się wśród eksponatów, prezentowanych na wystawie otwartej w czwartek w jasnogórskim Arsenale. Ekspozycja zatytułowana „Człowiek Zawierzenia” upamiętnia pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, której 40. rocznica przypada w dniach 2-10 czerwca. Papież odwiedził wówczas Jasną Górę, gdzie spędził trzy dni, a także Warszawę, Gniezno, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i b. niemiecki obóz zagłady Auschwitz. To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa: Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!.

Wystawa w jasnogórskim sanktuarium – Człowiek Zawierzenia
Wystawa w jasnogórskim sanktuarium – Człowiek Zawierzenia
Biuro Prasowe Jasnej Góry

Wystawę otworzył w czwartek na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który podkreślił, że jest ona wyrazem żywej pamięci o Janie Pawle II.

To z pewnością wyraz miłości do Ojca Świętego. Mimo upływu czasu miłość Polaków do Ojca Świętego nie ustaje, i to jest właśnie tego wyjątkowy znak. W historii naszej ojczyzny nie było drugiego takiego człowieka, który tak silnie by wpłynął na historię świata. Mieliśmy wielu wybitnych ludzi, z dziedziny nauki, z dziedziny kultury, niemniej jednak nie było nikogo takiego, który by miał wpływ tak powszechny na wszystkie kontynenty. Więc warto o nim pamiętać i warto przekazywać treści, które były zawarte w jego słowie, młodemu pokoleniu, które pod względem kultury może być rozchwiane cywilizacyjne. 

– zaznaczył abp Gądecki.

Na wystawie zgromadzono wiele eksponatów będących osobistą własnością św. Jana Pawła II – wśród nich są m.in. jego biała sutanna, a także dwa papieskie krzyże-pektorały. Eksponaty to zarówno przedmioty, których papież używał podczas pielgrzymek w jasnogórskim sanktuarium, jak i te, które złożył na Jasnej Górze jako wotum.

Naszym pragnieniem przy tworzeniu wystawy było, aby nie tylko wskazywać na konkretny czas i miejsce, ale żeby pokazać, że wygłaszane wówczas myśli, przedstawiane refleksje mają charakter ponadczasowy. Dlatego narracja tej wystawy jest prowadzona kolejnymi ilustracjami, które wzbogaciliśmy cytatami z wypowiedzi Ojca Świętego, by prowadziły one zwiedzających przez wystawę. Mamy pewność, że te cytaty nic nie straciły na aktualności. 

– mówił współtwórca wystawy, historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Lech Krzyżanowski.

Oprócz papieskiego fotela sprzed 40 lat na wystawie są m.in. kielichy, ornaty używane podczas jasnogórskich uroczystości (wśród nich ten ze Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r.), stuły, różańce, pierścienie czy świece. Są także obrazy, rzeźby i płaskorzeźby, pamiątkowe monety i medale oraz dokumenty z papieskim błogosławieństwem. Na papieskim tronie umieszczono przedstawiający Jana Pawła II obraz autorstwa bielskiego artysty Wiesława Wnętrzaka, przekazany przez papieża na Jasną Górę.

Aranżację wystawy uzupełniają olbrzymie fotografie z pobytów Jana Pawła II na Jasnej Górze oraz portrety Ojca Świętego, których autorem jest rysownik, malarz, grafik i portrecista Jerzy Rymar. Częścią ekspozycji jest również archiwalny materiał filmowy z pierwszej pielgrzymki papieża na Jasną Górę w 1979 r. Najcenniejsze jasnogórskie wota Jana Pawła II: złota róża i złote serce z napisem „Totus Tuus”, a także przestrzelony podczas zamachu pas papieskiej sutanny, nie znalazły się na wystawie – są stale eksponowane w ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.

W sumie w czasie swego 25-letniego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził ojczyznę dziewięć razy w latach: 1979, 1983, 1987, w roku 1991 - dwukrotnie (w czerwcu i sierpniu), następnie w latach 1995, 1997, 1999 i w roku 2002.

 



Źródło: dzieje.pl, Buro Prasowe Jasnej Góry

#wystawa #Jan Pawel II #40-lecie pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny

Magdalena Łysiak