Powstanie Biblioteki Sejmowej, najstarszego biura Kancelarii Sejmu, łączy się z podjęciem działalności przez Sejm Ustawodawczy – pierwszy w odrodzonej Polsce. Za akt założycielski Biblioteki uważany jest wniosek grupy osiemnastu posłów, złożony 100 lat temu do marszałka, zawierający prośbę o „utworzenie bibljoteki Sejmowej, zaopatrzenie jej w dzieła na razie najkonieczniejsze i stopniowe jej powiększanie”.
26 września 2019 r. o godz. 10:00 w Sali Kolumnowej zaczęło się seminarium z okazji jubileuszu 100-lecia Biblioteki Sejmowej. Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Marszałka Sejmu.
Seminarium zainauguruje wykład dr. Wojciecha Kulisiewicza, dyrektora Biblioteki Sejmowej, który dokona podsumowania stu lat działalności placówki. W trakcie wykładów prelegenci omówią zagadnienia związane z gromadzeniem i archiwizacją dokumentów, konserwacją i digitalizacją zasobów bibliotecznych. Ponadto zostaną przedstawione rozwiązania cyfrowe, które mają zastosowanie w tworzeniu e-bibliotek.
Od 100 lat Biblioteka Sejmowa stanowi instytucję pomocniczą dla Sejmu i Senatu. Posiada systematycznie rozbudowywany, bogaty księgozbiór wydawnictw prawnych, społecznych, ekonomicznych i historycznych. Zarówno jej zbiory, w tym cenne archiwalia i muzealia, jak i usługi są dostępne dla parlamentarzystów oraz dla pracowników urzędów i instytucji państwowych i samorządowych, a także naukowców i wszystkich zainteresowanych problematyką prawno-polityczną.
Biblioteka Sejmowa angażuje się także w upowszechnianie pamięci o tradycji polskiego parlamentaryzmu. Organizuje wystawy historyczne, konferencje naukowe i popularnonaukowe, wydaje publikacje, prowadzi cyfrowe repozytoria.