73 nowe zakażenia koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; jest to najwięcej od 2 maja, czyli końcowej fazy pierwszej fali epidemii – wynika z danych opublikowanych dziś na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.
Nie zmarł natomiast żaden chory na Covid-19, tak więc liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi nadal 614, z czego 60 proc. przypada na Budapeszt.
Od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono w sumie 5288 zakażeń koronawirusem, z tego 3734 osoby już wyzdrowiały.
Nadal rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie 940. W szpitalach leczonych jest 64 chorych na Covid-19, przy tym siedmioro oddycha za pomocą respiratora.
Ordynator oddziału zakaźnego Centrum Szpitalnego w Południowym Peszcie Janos Szlavik ocenił w środę, że liczba zakażeń może się zwiększyć po rozpoczęciu zajęć szkolnych oraz ochłodzeniu temperatury powietrza.
Podkreślił, że wzrost liczby zakażeń może ograniczyć odprowadzanie dziecka do szkoły tylko przed jednego rodzica, unikanie kontaktu z dziećmi z innych klas oraz zachowywanie bezpiecznej odległości lub noszenie maseczek ochronnych przez nauczycieli.
Premier Viktor Orban zapowiedział w piątek, że w związku ze wzrostem liczby wykrytych przypadków koronawirusa w sąsiednich państwach Węgry zaostrzą z dniem 1 września przepisy dotyczące ochrony granic.
Od 15 lipca obowiązują na Węgrzech ograniczenia w ruchu granicznym. Cudzoziemcy pochodzący z wielu państw bałkańskich, a także z Ukrainy i Białorusi oraz niemal wszystkich państw pozaeuropejskich, nie mają prawa wjazdu na Węgry, a przyjeżdżających Węgrów obowiązuje kwarantanna.
Po przyjeździe z kolejnej grupy państw, w tym Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rumunii, Serbii, Chin, Kanady i USA, cudzoziemcy muszą przejść badanie na granicy. Jeśli wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, nie mogą wjechać na Węgry. Jeśli podejrzenia nie ma, to i tak muszą przejść 14-dniową kwarantannę, chyba że mają dokument potwierdzający dwa negatywne testy na koronawirusa z ostatnich pięciu dni.
Obostrzenia te nie dotyczą Polski.