W liście zaadresowanym do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, komisarz ds. zdrowia Stelli Kyriakides oraz komisarza ds. sąsiedztwa Olivera Varhelyi i szefowie MSZ przypominają, że na ostatnim szczycie przywódcy UE uzgodnili, że będą dalej współorganizować międzynarodową reakcję na pandemię na całym świecie i pomagać innym krajom spoza UE, zapewniając wszystkim przystępny cenowo i sprawiedliwy dostęp do szczepionki COVID-19.
Ministrowie podkreślają w liście, który widziała PAP, że zdecydowanie wspierają wysiłki i inicjatywy państw członkowskich i Komisji Europejskiej, mające na celu udostępnienie szczepionek z przydzielonych kontraktów najbliższym sąsiadom UE, np. krajom Bałkanów Zachodnich. Jednocześnie zauważają, że UE musi wyjść poza obecne inicjatywy i zorganizować podobne wsparcie pozostałym sąsiadom UE - krajom Partnerstwa Wschodniego (PW).
Jak podkreślają, granice UE nie będą bezpieczne, jeśli nie udzieli ona wsparcia sąsiadom. Przypominają też, że kraje PW wielokrotnie wyrażały uznanie dla pomocy UE w zakresie COVID-19 i prosiły o ułatwienie dostępu do szczepionki.
Szefowie resortów piszą też w liście, że rozmowy w UE w sprawie szczepionek zaowocowały "obiecującymi krokami" w odniesieniu do partnerów z Bałkanów Zachodnich, w tym wsparciem z dostępnych instrumentów UE.
"Wzywamy Komisję Europejską do szybkiego opracowania podobnego mechanizmu wsparcia, który Komisja już uruchomiła w odniesieniu do krajów Bałkanów Zachodnich. W kontekście zbliżającego się szczytu PW (przewidzianego na pierwszą połowę 2021 r.) musimy wysłać mocny i skoordynowany sygnał na temat wartości strategicznej Partnerstwa" - napisali w liście.
Ich zdaniem jednym z ważnych elementów tego przesłania byłyby właśnie pomoc w otrzymaniu szczepionek krajom Partnerstwa Wschodniego.
Wyrażają też przekonanie, że te wysiłki zostaną docenione przez rządy i społeczeństwo obywatelskie krajów Partnerstwa Wschodniego UE. Ich zdaniem UE powinna być także gotowa wspierać grupę krajów południowego sąsiedztwa, jeśli wyrażą swoje zainteresowanie.
Pod listem, obok szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua, podpisali się tez szefowie MSZ Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Węgier, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Szwecji.