Jedna dawka używanych w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw Covid-19 daje 64-65 proc. ochrony przed zachorowaniem, zaś dwie - 79-84 proc. - wynika ze wstępnego raportu na temat ich faktycznej skuteczności, który cytuje dziś dziennik "The Sun".
Raport dotyczy skuteczności szczepionek Pfizera/BioNTech i AstraZeneca wśród osób, którym je podano w czasie prowadzonej obecnie w kampanii szczepień w Wielkiej Brytanii, a nie podczas badań klinicznych. Ma on zostać opublikowany w ciągu najbliższych dni.
Wprawdzie skuteczność jest niższa niż w trakcie badań klinicznych - gdzie w przypadku szczepionki Pfizera/BioNTech było to 95 proc. - ale według cytowanego przez "The Sun" rządowego źródła, wnioski wynikające z raportu są bardzo pozytywne.
Według tych danych, po podaniu pierwszej dawki szczepionki skuteczność w grupie osób powyżej 80. roku życia wynosi 64 proc., zaś w przypadku młodszych osób - 65 proc. Po podaniu dwóch dawek skuteczność wzrasta, w zależności od grupy wiekowej, do 79-84 proc.
"Jednym z kluczowych wniosków jest to, że szczepionka Pfizera wywiera taki sam efekt na osoby powyżej 80. roku życia, jak na osoby poniżej 65. roku życia. Jedyna różnica polega na tym, że w młodszych grupach wiekowych ochrona zaczyna się po 15 dniach, natomiast u osób starszych zaczyna działać dopiero po trzech tygodniach"
- mówi wspomniane źródło rządowe.
W cytowanych przez "The Sun" danych nie jest wyszczególnione, które z nich dotyczą szczepionki Pfizer/BioNTech, a które AstraZeneca, ale gazeta zaznacza, że we wszystkich grupach wiekowych dane na temat skuteczności są podobne.
Część krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowała się nie podawać szczepionki AstraZeneca osobom starszym, gdyż jak wyjaśniano, w prowadzonych przez tę firmę testach brała udział zbyt mała liczba osób powyżej 65. roku życia. W środę panel ekspertów ds. szczepionek ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczył, że produkt AstraZeneca może być podawany osobom powyżej 65. roku życia.