Czołowy polski producent urządzeń optoelektronicznych na potrzeby wojska, zakończył inwestycję o wartości kilku milionów złotych w zaplecze laboratoryjno- techniczne. Jak się dowiadujemy, w efekcie PCO S.A. uzyskało wyższą jakość procesów produkcji, istotną ze względu na udział spółki w realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP oraz możliwość obsługi zaawansowanych prac badawczo- rozwojowych, w tym także aplikacji kosmicznych.
Głównym obszarem inwestycji zrealizowanej w siedzibie spółki w Warszawie była modernizacja Laboratorium Cienkich Warstw, Fotochemii i Pomiarów, w którym realizowany jest proces nanoszenia powłok cienkowarstwowych na elementach optycznych przy użyciu aparatur wysokiej próżni - AWP.
Proces nanoszenia cienkich warstw na elementy optyczne wymaga czystego przygotowania powierzchni wolnych od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, dlatego firmie zależało na uzyskaniu ciągu zamkniętych pomieszczeń o podwyższonej klasie czystości. W wyniku unowocześnienia Laboratorium uzyskano pomieszczenia klasy „cleanroom” (pomieszczenia czyste), co pozwoliło na wyeliminowanie przypadkowego ruchu osobowego i stworzenie możliwości wewnętrznego transportu elementów do powlekania i po powlekaniu próżniowym.
- Przygotowanie elementów do powlekania w podwyższonych warunkach czystości, zapewnia zdecydowaną poprawę jakości procesów produkcji naszych urządzeń. Oznacza to także możliwość obsługi przez PCO S.A. zaawansowanych prac badawczo – rozwojowych, na przykład w obszarze aplikacji kosmicznych i wykonywania powłok o parametrach czystościowych i jakościowych znacznie wyższych od standardowych. – wyjaśnia Jerzy Wiśnioch, główny technolog PCO S.A.
Unowocześnienie zaplecza technicznego Laboratorium Cienkich Warstw, Fotochemii i Pomiarów - producenta polskiej optoelektroniki objęło również zakup nowej aparatury próżniowej AWP. Skonfigurowana funkcjonalnie i technologicznie pod kątem współczesnych wymogów techniki termowizyjnej aparatura pozwoli PCO S.A. na rozszerzenie jakościowe asortymentu elementów optycznych i poprawienie ich parametrów. Ponadto stworzy możliwość powiększenia rodzajów powlekanych elementów optycznych o elementy wykonane z siarczku cynku ZnS, selenku cynku ZnSe, germau Ge, krzemu Si oraz coraz powszechniej stosowanych w systemach wojskowych szkieł halogenkowych typu AMTIR, IGR26.
Wyprodukowane za pomocą nowej aparatury powłoki cienkowarstwowe zyskają wysoką długookresową stabilność funkcji optycznych w zmiennych warunkach środowiskowych, podwyższoną odporność mechaniczną i chemiczną, polepszenie parametrów poszczególnych warstw w powłoce w obszarach spektralnych MWIR oraz LWIR.
Nowoczesna aparatura na wyposażeniu Laboratorium Cienkich Warstw i Pomiarów będzie wykorzystywana do opracowywania technologii wyparowania nowych materiałów oraz do wstępnego optymalizowania nowych konstrukcji powłok cienkowarstwowych w paśmie podczerwieni, co przyspieszy proces wdrażania ich do produkcji seryjnej.
- Zyskaliśmy także możliwości zwiększenia ilości elementów powlekanych w jednym procesie wyparowania próżniowego oraz zwiększenie wydajności poprzez skrócenie czasu trwania jednego procesu technologicznego. Dodatkowo w celu zwiększenia efektywności procesu technologicznego zakupiliśmy nowoczesną, całkowicie zautomatyzowaną ultradźwiękową linię mycia elementów optycznych. – tłumaczy Jerzy Wiśnioch, główny technolog PCO S.A.
Zakup skonfigurowanej funkcjonalnie i technologicznie aparatury wysokiej próżni pod potrzeby procesu produkcji PCO S.A. jest w pierwszej kolejności przeznaczony na potrzeby programu modernizacji czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL.
Jak się dowiadujemy inwestycja PCO S.A. w infrastrukturę technologiczną i zaplecze techniczne ma pozwolić spółce na produkcję jeszcze bardziej nowoczesnych wyrobów optoelektronicznych na potrzeby polskiej armii, jak również na skuteczniejsze konkurowanie z zagranicznymi dostawcami.