10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

ETPC: Rosja współodpowiedzialna za tragedię w Biesłanie

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu uznał, że Rosja naruszyła prawo do życia chronionego przez Europejską Konwencję Praw Człowieka podczas oblężenia szkoły w Biesłanie w 2004 roku

aaron bird/creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en
aaron bird/creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu uznał, że Rosja naruszyła prawo do życia chronionego przez Europejską Konwencję Praw Człowieka podczas oblężenia szkoły w Biesłanie w 2004 roku.

Skarga przeciwko Rosji została wniesiona przez 409 obywateli rosyjskich, uprowadzonych bądź członków rodzin ofiar, które straciły życie w wyniku “błędów popełnionych przez rosyjskie władze podczas próby odbicia szkoły z rąk czeczeńskich terrorystów” w Biesłanie.

W sprawie Tagajewa i inni przeciwko Rosji sędziowie jednogłośnie uznali że Rosja złamała zapisy Artykuł 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dot. Prawa do życia, które obliguje państwo do powzięcia stosownych działań prewencyjnych w celu zabezpieczenia życia porwanych. Sędziowie uznali też, że służby rosyjskie były w posiadaniu stosownych informacji o planowanym w okolicy ataku terrorystycznym na placówkę oświatową, a mimo to nie zdecydowały się na zwiększenia środków bezpieczeństwa w miejscowych szkołach. Ponadto stwierdzono też, że podczas śledztwa, które w pierwszej kolejności przeprowadziły rosyjskie władze, nie sprawdzono czy służby działały właściwie.

ETPC nakazał Rosji wypłacenie 2,9 mln euro ofiarom tragedii w Biesłanie. Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskov uznał, że orzeczenie Trybunału jest “nie do zaakceptowania”.

1 września 2004 r. podczas uroczystości otwierającej rok szkolny, grupa 34 Czeczenów i Inguszów wtargnęła do szkoły podstawowej w miasteczku Biesłan na północy Osetii. Terroryści pojmali 1200 osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W wyniku akcji rosyjskich służb specjalnych przeprowadzonej 3 września zginęło 330 osób, w tym 186 dzieci, a ponad 700 zakładników zostało rannych.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Europejski Trybunał Praw Człowieka #Rosja

Małgorzata Krakowska