W 72. rocznicę zwycięskich walk o wyzwolenie Bredy żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka wezmą udział w uroczystościach w Bredzie, która do dziś określana jest najbardziej polskim miastem w Holandii.
Na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Bredzie spoczywają ciała 162 Polaków. W większości należą do żołnierzy 1 Dywizji Pancernej – reszta to lotnicy Polskich Sił Powietrznych, żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, polscy jeńcy oraz cywile.
Na cmentarzu znajduje się także grób dowódcy 1 Dywizji Pancernej, gen. Stanisława Maczka (zmarłego 11 grudnia 1994 r.), którego życzeniem było spocząć obok swych żołnierzy.
Cmentarz otwarto w 1963 r. staraniem holenderskich społeczników, którzy chcieli, aby miasto miało własną nekropolią polskich bohaterów.
Zgromadzono tu szczątki pochowane na różnych innych holenderskich cmentarzach, choć niektóre z miast odmówiło ekshumacji „swoich” Polaków do Bredy.
Breda jest najbardziej polskim miastem w Holandii – nie tylko przez pamięć Polaków, którzy wyzwolili to miasto 29 października 1944 r., ale i dlatego, że wielu się w nim po wojnie osiedliło.
Jeszcze wiele miesięcy po zakończenia wojny w oknach domów i wystaw sklepowych były napisy po polsku „Dziękujemy Wam Polacy”.
Parada zorganizowana przez mieszkańców Bredy wyzwolonej przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, październik 1944 roku. Na tablicy w tle widnieje napis: „Dziękujemy wam Polacy”.
W sali recepcyjnej ratusza znajduje się „Honorowa tablica na cześć Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej”.
Specjalną uchwałą rady miejskiej nadano honorowe obywatelstwo wszystkim żołnierzom dywizji z uzasadnieniem, że polscy żołnierze przez swój wojskowy talent i brawurę zasłużyli na niespłacalną wdzięczność ludności Bredy. W centrum miasta w kościele św. Józefa można obejrzeć też witraż przedstawiający wyzwolenie miasta i polskich żołnierzy wjeżdżających do miasta na białych koniach. Jeden z żołnierzy trzyma sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Ponad nim znajduje się polski orzeł w koronie. Po prawej stronie powiewają flagi holenderska, amerykańska i angielska. Napis pod wirażem głosi:
„W niedzielę, 29 października 1944, w Święto Chrystusa Króla, zostały nasze modlitwy do Maryi wysłuchane i nasze miasto zostało wyzwolone przez aliantów”.
W Bredzie znajduje się również muzeum poświęcone generałowi i jego żołnierzom.
Źródło: polenvoornederlanders.nl,dzieje.pl
#żołnierze
#Maczek
#uroczystości
#Breda
MŁ