Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Dzień Niepodległości

240 lat temu, 4 lipca 1776 r., Kongres Kontynentalny przyjął „Jednomyślną deklarację trzynastu Zjednoczonych Stanów Ameryki” zwaną Deklaracją Niepodległości.

By original: w:Second Continental Congress; reproduction: William Stone - numerous, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.
By original: w:Second Continental Congress; reproduction: William Stone - numerous, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.
240 lat temu, 4 lipca 1776 r., Kongres Kontynentalny przyjął „Jednomyślną deklarację trzynastu Zjednoczonych Stanów Ameryki” zwaną Deklaracją Niepodległości. Ten akt prawny napisany przez Thomasa Jeffersona uzasadniał prawo do wolności i niezależności 13 kolonii brytyjskich w Ameryce. 

Było to w zasadzie pierwsze oficjalne oświadczenie na temat tego, czym powinien być rząd. Tekst Deklaracji można podzielić na pięć części. Pierwsza część przedstawiała intencje Kongresu, druga zawierała filozofię polityczną, trzecia była złożona z wielu zarzutów przeciwko królowi brytyjskiemu – Jerzemu III, czwarta to rezolucja niepodległościowa, po niej zaś następują podpisy przedstawicieli 13 kolonii obecnych na II Kongresie Kontynentalnym.

Kolonie żądały prawa do ustanawiania wszelkich aktów państwowych, wypowiadania wojny i zawierania pokoju. Uznano 

…za oczywiste, że wszyscy ludzie stworzeni są równymi, że Stwórca obdarzył ich pewnymi nienaruszalnymi prawami, że w skład tych praw wchodzi życie, wolność i swoboda ubiegania się o szczęście [..] Dlatego my, przedstawiciele Stanów Zjednoczonych Ameryki zebrani na Kongresie Ogólnym, odwołując się do Najwyższego Sędziego Świata, uroczyście ogłaszamy i oświadczamy w imieniu wszystkich ludzi dobrej woli tych Kolonii, że połączone Kolonie są i mają słuszne prawo być wolnymi i niepodległymi państwami…


Od 1870 r. 4 lipca jest oficjalnym amerykańskim świętem narodowym.

Więcej o wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych i udziale w niej Polaków można będzie przeczytać w najnowszym dodatku do tygodnika GP, Gazeta Polska Historia, pod redakcją Tomasza Łysiaka.

 



Źródło: iezalezna.pl

#Jefferson #Stany #Niepodległości #Deklaracja