10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Startuje "Niezależna scena Polskiego Radia"

Już dziś (sobota, 11 czerwca) o godz. 19 w Polskim Radiu odbędzie się inauguracja nowego cyklu pod hasłem "Scena niezależna Polskiego Radia", podczas której wystąpią młodzi artyści, m.in.

Facebook/Kamil Kobyłecki
Facebook/Kamil Kobyłecki
Już dziś (sobota, 11 czerwca) o godz. 19 w Polskim Radiu odbędzie się inauguracja nowego cyklu pod hasłem "Scena niezależna Polskiego Radia", podczas której wystąpią młodzi artyści, m.in. członkowie Teatru Pijana Sypialnia.


Koncert "Miasto/Wieś", który otworzy nowy cykl w Studiu Lutosławskiego będzie nawiązywał do pięknej i bogatej polskiej tradycji muzycznej i literackiej - znajdziemy tu echa "Wesela" Wyspiańskiego i odwołania do twórczości samego Lutosławskiego.

Chcemy pokazać fajne rzeczy, które dzieją się w obrębie sztuki wysokiej, a nie mają możliwości przebicia się 

- mówi o inicjatywie szef Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Iwicki.

Podczas dzisiejszego koncertu zobaczymy młodych artystów z grup takich jak Teatr Pijana Sypialnia, Woda na młyn czy Zespół Pieśni  i Tańca „Grajewianie”.
 

Teatr Pijana Sypialnia i Woda na młyn, to kwintesencja niezależności - zarówno na polu teatralnym, jak i w kręgu zespołów zajmujących się tańcami ludowymi. Na potrzeby koncertu inaugurującego Niezależną Scenę Polskiego Radia - połączyli swoje siły i stworzyli program „Miasto/wieś”, w którym wystąpi ponad 100 artystów. 

- zapraszają na wydarzenie aktorzy Pijanej Sypialni,

PROGRAM IMPREZY:

CZĘŚĆ I
10 tańców polskich na orkiestrę kameralną – Witold Lutosławski
Jak zatańczyć do Witolda Lutosławskiego? Premierowo wykonana choreografia przygotowana przez aktorów Pijanej Sypialni i tancerzy Wody na młyn.

Wycinanki kurpiowskie – Daniel Zieliński / Mariusz Żwierko
„Wycinanki kurpiowskie” To kompozycja sześciu kurpiowskich tańców, które przeplatają się jak motywy ludowej wycinanki. Kurpie Zielone to miejsce, gdzie lasy szumią piękne stare melodie, a rzeki płyną w rytmie okrąglaka. Kurpiowskie tańce łączą w sobie elementy mazowieckie, ale też zachodnioeuropejskie. Najciekawszy i najbardziej popularny jest tu powolniak – mimo nazwy najszybszy – znany również w Szwecji jako liryczny i spokojny taniec o nazwie „polska“.

Sen o Lwowie
„Sen o Lwowie” - miasto, masa, maszyna - czyli dawny Lwów, tańczące tłumy, karuzele i tramwaje. Wspomnienia o Lwowie zachowane w starej filmowej muzyce, tańcach i przedwojennej kresowej gwarze miejskiej.
Spod lwowskiego dworca ruszamy tramwajem na przejażdżkę po tętniącym życiem mieście. Tu na każdym rogu coś się dzieje. W parku kręcą się karuzele. Ludzie tańczą tanga, walczyki, polki, sztajerki. Odgłosy samochodów i tramwajów mieszają się z muzyką podwórkowej kapeli. Przy bufecie można usłyszeć najnowsze plotki albo dostać w nos, jak się uśmiechnie nie tak, jak trzeba. A teraz, proszę prędzej do kasy, bo karuzela zaraz rusza!

CZĘŚĆ II
SPEKTAKL „JACY_TACY” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Grajewianie” 
"Jacy_Tacy" to mocno zakorzenione w polskiej tradycji przedstawienie - współczesna wizja tekstu literackiego, który nabrał świeżości i nowego wymiaru dzięki zastosowaniu różnych środków wyrazu scenicznego. To również przekroczenie kolejnej granicy artystycznej przez zespół "Grajewianie" i wyjście poza stereotypową działalność grup folklorystycznych.
Choreografia – Mariusz Żwierko
Scenariusz / asystent reżysera – Karolina Lichocińska
Reżyseria – Sławomir Narloch

 



Źródło: Polskie Radio,niezalezna.pl

#Scena Niezależna #Polskie Radio #Piotr Iwicki #Sławomir Narloch #Pijana Sypialnia

MJ