Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Batalii o Teatr Żydowski ciąg dalszy

Trwa spór o Teatr Żydowski w Warszawie. Odnosząc się do sprawy, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Ghelamco Poland wydały wspólne oświadczenie, którego pełną treść publi

tskz.pl
tskz.pl
Trwa spór o Teatr Żydowski w Warszawie. Odnosząc się do sprawy, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Ghelamco Poland wydały wspólne oświadczenie, którego pełną treść publikujemy poniżej. 

Jak  informowaliśmy już na łamach Niezależnej.pl, po uprzednim ogłoszeniu zawieszenia działalności teatru, wyszła nowa decyzja, tym razem ze strony Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która daje szansę na ocalenie placówki. W tej kwestii stanowisko zajęły również Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz firma developerska Ghelmaco Poland, które wydały wspólne oświadczenie. W oświadczeniu tym obie instytucje podkreślają istotę bezpieczeństwa budynku, w którym obecnie mieści się siedziba teatru oraz wskazują na trudności w porozumieniu się z jego dyrekcją. Pełna treść dokumentu poniżej.


Co się zmieniło w sprawie Teatru Żydowskiego?

Dnia 30 maja 2016 r. firma Ghelamco Poland jako właściciel budynku otrzymała decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB), który nakazał natychmiast wyłączyć z użytkowania część budynku przy placu Grzybowskim zajmowaną przez Teatr Żydowski. Ta decyzja potwierdziła w pełni ekspertyzy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, konstrukcji oraz instalacji, o których informowaliśmy już w marcu 2016 r. Na konieczność weryfikacji ekspertyz wskazywał sam Teatr Żydowski.Już w marcu wezwaliśmy Teatr do usunięcia nieprawidłowości i wstrzymania organizacji spektakli w budynku, który nie jest bezpieczny dla widzów, aktorów oraz obsługi. Po inspekcji PINB proces wydania decyzji trwał ponad miesiąc. Na wniosek Teatru Żydowskiego z piątku 3 czerwca, do sprawy odniósł się już w sobotę, 4 czerwca Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jego postanowienie nie oznacza jednak, że problemy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym w budynku zostały rozwiązane.  WINB dopiero wstępnie zapoznał się z dokumentacją i będzie badał, czy zasadnym jest, że budynek grozi zawaleniem.

Czy w związku z postanowieniem Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego z dnia 6. czerwca 2016 r. Teatr Żydowski może dalej funkcjonować w budynku?

Nie, Teatr łamie przepisy i funkcjonując w tym lokalu w jego obecnym stanie nadal naraża bezpieczeństwo, zdrowie i życie widzów oraz pracowników. W budynku nadal nie jest bezpiecznie. Wykazały to ekspertyzy i potwierdziła decyzja oraz inspekcja PINB. Postanowienie WINB jej nie unieważnia, po prostu jeszcze raz badana będzie kwestia, czy budynek nie grozi zawaleniem, a WINB dopiero wstępnie zapoznał się z dokumentacją. Natomiast nikt nie kwestionuje, że ta część budynku nie spełnia elementarnych norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego i nie zapewnia widzom w razie pożaru odpowiedniej ewakuacji. Stanowczo nie wyrażamy więc zgody na organizację w tej części budynku jakichkolwiek wydarzeń o charakterze publicznym do czasu usunięcia wszystkich nieprawidłowości oraz wypełnienia zaleceń Straży Pożarnej z 2011 roku, które do tej pory nie zostały zrealizowane pomimo braku zgody na ich wykonanie w późniejszym terminie.

Kto odpowiada za bezpieczeństwo w budynku?

To na właścicielu budynku, czyli Ghelamco Poland, spoczywa pełna odpowiedzialność karna w sytuacji jakiegokolwiek wypadku w budynku.

Natomiast Teatr Żydowski działa samowolnie, nie ma nawet umowy najmu, wygasła ona dwa i pół roku temu. Ponadto od 2011 r. Dyrekcja Teatru nie zastosowała się do nakazów Straży Pożarnej, nie wykonywała modernizacji i lekceważy wszelkie zalecenia, co doprowadziło do aktualnej sytuacji.

Ghelamco Poland i TSKŻ planuje otwarte spotkanie z załogą Teatru, która nie jest rzetelnie informowana o całej sytuacji przez Dyrekcję Teatru.

Ogrodzenie i tablice ostrzegawcze – dlaczego pozostały?

Decyzja PINB o wyłączeniu obiektu z użytkowania zobligowała nas do umieszczenia tablic ostrzegawczych. To nie jest płot ogradzający wejście do Teatru – tylko nośnik dla tablic ostrzegawczych i nie zostanie on usunięty. W budynku nadal nie jest bezpiecznie, nie spełnia on norm przeciwpożarowych, a sprawa wytrzymałości jego konstrukcji jest nadal badana. Jesteśmy świadomi zagrożeń istniejących w tej części budynku i jako jego właściciel jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo wszystkich osób tam przebywających.

 Co dalej z Teatrem Żydowskim?

Toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie. Dostosujemy się do decyzji właściwych organów, nie mniej jednak nasze stanowisko pozostaje niezmienne – w lokalu zajmowanym przez Teatr jako instytucję publiczną musi być bezpiecznie.

Ghelamco oraz TSKŻ niezmiennie potwierdzają gotowość podjęcia wszelkich działań mających na celu umożliwienie działań Teatru w obecnych pomieszczeniach, ale tylko po uzgodnieniu i przeprowadzeniu wymaganych modernizacji. Wymaga to podjęcia wspólnych działań przez Dyrekcję Teatru oraz m.st. Warszawa.

Natomiast TSKŻ we współpracy z Ghelamco Poland planują zrealizować na działce przy placu Grzybowskim 12/14/16 nową siedzibę dla TSKŻ z przestrzenią dla Teatru Żydowskiego, który zajmie 70% powierzchni tej inwestycji. Teatr nie zmieni adresu, pozostanie w tym samym miejscu, do którego przywiązali się widzowie – taki jest nasz wspólny cel. TSKŻ pokryje w całości koszt budowy inwestycji – czyli blisko 56 milionów złotych. Dodatkowo, za kwotę 13 milionów złotych Ghelamco sfinansuje wyposażenie dla Teatru Żydowskiego. Warszawa bez istotnego udziału funduszy publicznych otrzyma jeden z najnowocześniejszych obiektów w Europie służący promocji kultury żydowskiej. Jest to bezprecedensowe przedsięwzięcie i szansa dla Teatru Żydowskiego na nowoczesną scenę na placu Grzybowskim w Warszawie. Nowa siedziba może powstać w ciągu 18-24 miesięcy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę.

Gdyby inwestycja nie była od pięciu lat uporczywie wstrzymywana przez zaniechania i bierną postawę obecnej Dyrekcji Teatru, już dzisiaj widzowie mogliby korzystać w tym miejscu z nowoczesnej sceny – zrealizowanej bez istotnego wkładu pieniędzy publicznych.


Pełna dokumentacja pokazująca proces przygotowania projektu oraz bieżące informacje znajdują się
na stronie www projektu: http://www.nowasiedziba.tskz.pl/
oraz na profilu Facebook TSKŻ: https://www.facebook.com/TSKZwP/

 



Źródło: tskz.pl,niezalezna.pl

#TSKŻ #Ghelamco #oświadczenie #Teatr Żydowski

MJ