Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

115. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego

Z tej okazji jutro – 14 maja – w największych miastach Polski: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Częstochowie i Wrocławiu – odbędą się uroczyste marsze oraz imprezy okolicznośc

arch.
arch.
Z tej okazji jutro – 14 maja – w największych miastach Polski: Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Częstochowie i Wrocławiu – odbędą się uroczyste marsze oraz imprezy okolicznościowe upamiętniające tego wielkiego bohatera.  
 
Z kolei Polskie Radio uruchomiło serwis internetowy Pilecki.polskieradio.pl.  
 
„Prawdy nie da się zatrzymać" – pod takim hasłem użytkownicy serwisu znajdą bogaty materiał dział przedstawiający różne inicjatywy upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego. Wśród materiałów archiwalnych składających się z dokumentów, fotografii i nagrań na szczególną uwagę zasługują listy pisane przez Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, do którego trafił z własnej woli. W specjalnym wywiadzie filmowym, nagranym w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, Jacek Pawłowicz rekonstruuje ostatnie miesiące życia Witolda Pileckiego, pokazuje miejsca kaźni i śmierci rotmistrza.
 
Organizatorem Marszu jest Fundacja Instytut Analiz Politycznych i Gospodarczych, współorganizatorami: Studenci dla Rzeczypospolitej, Młodzi dla Polski i Stowarzyszenie KoLiber. Więcej informacji na stronie www.marszpileckiego.pl
 
Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Na ochotnika dał się złapać w Warszawie, aby dostać się do obozu w Auschwitz-Birkenau. Utworzył tam siatkę konspiracyjną. Jest autorem pierwszych na świecie raportów o Holokauście tzw. Raportów Pileckiego. Uciekł z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim, później w Armii Andersa. Wrócił do Polski, aby działać w podziemiu antykomunistycznym. Oskarżony i skazany przez władze Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 roku. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.
 
Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony dopiero w 1990 roku.  
30 lipca 2006 roku Pilecki został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

 



Źródło: marszpileckiego.pl,polskieradio.pl,ipn.gov.pl