Przed administracją Obamy stoi nie lada wyzwanie. Aby sfinalizować system obrony NATO, European Phased Adaptive Approach, będzie musiała przyspieszyć tempo, zwiększyć liczbę testów oraz szybciej wprowadzać kolejne części Systemu Obrony Antybalistycznej. Z tym jednak będzie wiązało się wstrzymanie prac nad innymi projektami.
Agencja Missile Defense, odpowiedzialna za budowę Tarczy Rakietowej, mierzy się z ogromnym problemem. Za sprawą uchwalonego przez Kongres Stanów Zjednoczonych w 2011 roku Budget Control Act, wydatki Pentagonu są drastycznie ograniczone. W wyniku tego zaplanowane testy jak i zakupy Agencji Ochrony Balistycznej nie mogą być realizowane w terminie. Agencja stoi przed dylematem wprowadzania nowych systemów bądź utrzymania gotowości bojowej już obecnych.
Agencja Obrony Balistycznej w latach 2010-2015 musiała o 40 proc. ograniczyć liczbę przeprowadzonych testów. Spowodowane to było złymi warunkami atmosferycznymi, brakiem środków, usterkami technicznymi i nabyciem nowych komponentów systemowych, których nie zdołano przetestować w zaplanowanym grafiku.
System Obrony Balistycznej składa się z jednostek lądowych i morskich, które mają na celu śledzenie oraz przechwycenie wszelkich rakiet zbliżających się do Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Na system ten od 2002 roku wydano już 123 mld dolarów, a Departament Obrony szacuje, że do 2022 roku wyda jeszcze 38 mld dolarów.
System Obrony Balistycznej ma chronić USA, Koreę Południowa, Japonię, Izrael oraz sojuszników NATO przed pociskami i rakietami wystrzelonymi przez Iran, Koreę Północną, Rosję i Chiny.
Z powodów technicznych, finansowych oraz opóźnień w testach, przełożono lub zawieszono realizację 12 z 27 zadań zaplanowanych na lata 2016-2020. Do 2017 roku ma powstać sieć radarów, które będą śledzić nadlatujące obiekty.
Źródło: niezalezna.pl
PKR