Fotografie z budowy portu w Gdyni, afisz z 1945 roku nawołujący do przyjścia na powitanie pierwszego polskiego statku wracającego do Gdyni, afisz z 1946 roku zapraszający na seanse „Królewny Śnieżki” w realizacji Walta Disneya do kina „Warszawa”, stylowe plakaty PLO z lat 60. i 70. XX wieku czy też pieniążek zwany „rybakiem” – można oglądać przez cały marzec Bibliotece Gdańskiej PAN na wystawie „Okno z widokiem na morze czyli 90 lat Gdyni”.
„Ta wystawa Was zaskoczy. Mamy nadzieję, że również wzruszy i zachwyci’ – zapewnia jedna z autorek wystawy Marta Pawlik-Flisikowska.
W jednym miejscu udało się zebrać szereg unikatowych i oryginalnych afiszy, plakatów, folderów, zdjęć, medali pamiątkowych – nigdy i nigdzie dotąd nie eksponowanych. To obraz Gdyni nie przez pryzmat przełomowych wydarzeń, ale przede wszystkim wokół przejawów życia, małej historii toczącej się każdego dnia, nadającej sentymentalny i wspomnieniowy charakter migawkom z dziejów miasta.
Dzięki takiemu podejściu do tematu przeszłość Gdyni staje się bliska sercu każdego Polaka. Miasto zawdzięcza przecież swe istnienie ofiarnej pracy rodaków, którzy podjęli trud budowy portu dla wolnej Rzeczypospolitej.
Przypomnijmy, że już w 1634 r. hetman Stanisław Koniecpolski i inżynier wojskowy Jan Pleitner zaproponowali królowi Władysławowi IV budowę przy Gdyni portu wojennego.
Niestety dopiero 286 lat później, kiedy Traktat Wersalski przyznał Polsce skrawek wybrzeża, można było znów wrócić do tych planów. Zaledwie 3 miesiące po zaślubinach Polski z morzem wiceadmirał Kazimierz Porębski, dyrektor Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, oddelegował na Pomorze inż. Tadeusza Wendę, aby znalazł on najdogodniejsze miejsce pod budowę portu wojennego. W czerwcu 1920 r. inż. Wenda pisał w sprawozdaniu:
„(…) najdogodniejszym miejscem do budowy portu wojennego (jak również w razie potrzeby handlowego) jest Gdynia, a właściwie nizina między Gdynią a Oksywą, położoną w odległości 16 km od Nowego Portu w Gdańsku”…
23 września 1922 r. Sejm uchwalił ustawę „o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej”.
Wystawę można oglądać bezpłatnie do 31 marca 2016 r. w godzinach otwarcia biblioteki, ul. Wałowa 15, Gdańsk. Można też, pisząc na adres:
[email protected] lub
[email protected] – umówić się na zwiedzanie wystawy z autorkami w godz. 8-15.
Źródło: niezalezna.pl
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ