W niedzielę 7 lutego Korea Północna wystrzeliła rakietę dalekiego zasięgu. Oficjalnie - według reżimu Kima - celem ma być wystrzelenie satelity na orbitę okołoziemską. Faktycznym powodem może być jednak próba testu rakiet do przenoszenia broni jądrowej. W odpowiedzi Stany Zjednoczone rozmieszczą w Korei Południowej pociski antybalistyczne. Półwysep Koreański należy do najbardziej zapalnych punktów świata.
Wystrzelenie przez reżim Kim Dzong Una rakiety było złamaniem rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zaniepokoiło nie tylko sąsiadujące z KRLD Koreę Południową i Japonię, ale też Stany Zjednoczone, a nawet komunistyczne Chiny. Sprawa trafiła do Rady Bezpieczeństwa ONZ. A w piątek, 12 lutego Izba Reprezentantów (izba niższa Kongresu USA) podjęła decyzję o zaostrzeniu sankcji wobec reżimu Kima oraz o rozmieszczeniu na terenie Korei Południowej dodatkowej wyrzutni rakiet antybalistycznych typu Patriot.
Od zakończenia wojny koreańskiej (l. 1950 - 1953) Półwysep Koreański jest podzielony na dwa, formalnie wciąż znajdujące się w stanie wojny państwa - demokratyczną Koreę Południową i komunistyczną Koreę Północną (KRLD). Państwo Kim Dzong Una jest jednym z ostatnich krajów stricte komunistycznych. A z uwagi na napiętą sytuację z sąsiadami z południa rejon ten jest jednym z najpoważniejszych punktów zapalnych na świecie.
Źródło: niezalezna.pl,Wprost,CNN,bbc.co.uk
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
AZ