Sprawdzają się obawy niektórych ekonomistów, że Komisja Nadzoru Finansowego nie będzie się spieszyła z analizą skutków przewalutowania kredytów frankowych. Najprawdopodobniej frankowicze będą musieli poczekać kilka tygodni na tę dokumentację.
Kancelaria Prezydenta zwróciła się do KNF‑u z prośbą o podanie kosztów przewalutowania kredytów, co miałoby się dokonać po sprawiedliwym kursie określonym w prezydenckim projekcie ustawy o pomocy frankowiczom. Według opinii głównego ekonomisty SKOK‑u Janusza Szewczaka, KNF będzie opóźniała wyliczenia, sabotując projekt ustawy.
– Za aferę frankową odpowiedzialne jest przecież obecne kierownictwo Komisji, które przyzwoliło na ten największy przekręt na rynku bankowym – powiedział poseł Szewczak. Komisja Nadzoru Finansowego przyznała, że poczekamy na analizę. Wojciech Kwaśniak, wiceprzewodniczący KNF‑u, stwierdził:
– Dopiero rozpoczęliśmy analizę. Banki składają do 12. dnia kolejnego miesiąca sprawozdawczość do Narodowego Banku Polskiego, którą otrzymujemy za jego pośrednictwem. Jest ona uregulowana przez prawo unijne. Stąd też nie wszystkie dane, których potrzebujemy, są w tej sprawozdawczości dostępne. Do poprzednich analiz dane, które dotyczyły okresów sprzed kilkunastu miesięcy, pozyskiwaliśmy z dodatkowych ankiet. Uważamy, że do rzetelnej pracy są nam potrzebne dane aktualne. W związku z tym banki otrzymają prośby o wypełnienie dodatkowych ankiet. Od jakości danych zależy jakość ostatecznej analizy.
Temat przewalutowania nie jest obcy Komisji Nadzoru Finansowego, która śledzi przecież na bieżąco pomysły dotyczące tej operacji. Podawała koszty przewalutowania, które banki miały ponosić, czyli rocznie w wysokości 1–1,2 mld zł. Przy poprzedniej ekipie rządzącej nie potrzebowała kilku tygodni na analizy.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie,Money
ds