Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Powstrzymali bolszewików - Dytiatyn 2014

Uroczyste obchody bitwy z 1920 roku splatają historię Polski i Ukrainy.

Jan Święcicki
Jan Święcicki
Uroczyste obchody bitwy z 1920 roku splatają historię Polski i Ukrainy. Wspólne uroczystości z odniesieniami do dzisiejszych problemów, ramię w ramię organizowane przez Polaków i Ukraińców.
 
Wczoraj, (sobota, 27 września 2014) w Dytiatyn koło Halicza, odbyła się uroczysta msza św., w intencji poległych 16 września 1920 roku, w bitwie z bolszewikami, żołnierzy Wojska Polskiego.

Tego dnia oddział pod dowództwem kpt. Jana Gabrysia powstrzymał trzykrotnie silniejsze siły 8 Dywizji Czerwonych Kozaków, ratując tym samym tyły 8 Dywizji Piechoty WP i sprzymierzonej z Polakami ukraińskiej dywizji kawalerii. W wyniku całodniowej bitwy powstrzymano bolszewickie natarcie. Poległo 97 żołnierzy polskich żołnierzy, w tym cały stan osobowy baterii artylerii górskiej, zwanej potem „Baterią śmierci”. Polacy walczyli do ostatniej kropli krwi, gdy skończyła się amunicja kontratakami na bagnety, powstrzymywali bolszewickie natarcie prowadzone przez czerwoną kawalerię.



W uroczystościach rocznicowych, odbywających się przy mogile poległych polskich żołnierzy, uczestniczyli przedstawiciele władz ukraińskich, przedstawiciel konsulatu polskiego we Lwowie oraz goście z Polski, w tym senator Łukasz Abgarowicz, delegacja Klubu Gazety Polskiej z Gliwic z przewodnicząca Martą Święcicką oraz delegacja Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej z Komendantem Głównym mł. insp. ZS Pawłem Wasążnikiem.

Koncelebrowanej mszy św.  przewodniczył Delegat Prowincjała Zakonu Franciszkanów o. Paweł Krzysztof Solecki.



Uroczystości poświęcone „polskim Termopilom pod Dytiatynem” organizowane są od prawie 10 lat, z inicjatywy o. Grzegorza Cymbały, proboszcza parafii Bołszowce koło Halicza i Szymona Hatłasa, animatora polskich wydarzeń kulturalno-historycznych na Ukrainie. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyła duża grupa Polaków zamieszkałych na stałe w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk) oraz przedstawiciele miejscowej społeczności Ukraińskiej.

W okolicznościowych przemówieniach często padało porównanie do dzisiejszej sytuacji – w 1920 roku Wojsko Polskie powstrzymało bolszewików, dziś Ukraina powstrzymuje agresję Rosji.

 



Źródło: niezalezna.pl

Jan Święcicki